Lapset odot­ta­vat uutta tilaa

Vihastenkarin päiväkodin porukka on saanut vaikuttaa alusta asti uusiin Antinkankaan tiloihin.

Antinkankaan monitoimitalon yhteyteen tuleva Vihastenkarin päiväkoti saa runsaasti pihatilaa ja leikkipaikkoja. Tältä Antinkankaan työmaalla näyttää nyt.
Antinkankaan monitoimitalon yhteyteen tuleva Vihastenkarin päiväkoti saa runsaasti pihatilaa ja leikkipaikkoja.
Antinkankaan monitoimitalon yhteyteen tuleva Vihastenkarin päiväkoti saa runsaasti pihatilaa ja leikkipaikkoja.

Viimeiset vuodet sisäilmaongelmien kanssa paininut Vihastenkarin päiväkoti elää odottavaa aikaa. Rakennus on muutenkin elinkaarensa päässä ja uudistamisen tarpeessa ilman sisäilmaongelmiakin. Näillä näkymin lasten ja henkilökunnan pitäisi jaksaa vielä ensi kesään saakka nykyisissä tiloissa. Elokuun alussa he pääsevät muuttamaan uuteen tilaan, joka tulee Antinkankaalle valmistuvan monitoimitalon yhteyteen.

Uuden toimitilan seinät ovat pystyssä ja kovaa vauhtia myös tehdään myös pihaa ja sisätiloja.

Vihastenkarin päiväkodin johtaja Marja Suomela on tyytyväinen siihen, että heitä on kuultu alusta asti.

–Olemme päässeet vaikuttamaan kaikkeen. Saamme muun muassa valita pihaistutukset, Suomela myhäilee.

Antinkankaalle sijoittuvaan uuteen päiväkotiin tulee huomattava määrä lisäneliöitä. Neliö- ja lapsimäärä lähes tulkoon tuplaantuvat nykyisestä.

Nyt Vihastenkarin päiväkodissa on neljä ryhmää, mutta ensi elokuusta alkaen ryhmiä on seitsemän, joissa on noin 130 lasta.

–Siellä meillä on ihan riittävästi neliöitä, Suomela vakuuttaa.

Esimerkiksi liikuntasalista lohkeaa päiväkotilaisille kolmannes. Myös päiväkodin pihamaalla on lääniä ja tekemistä. Aidatulta pihalta löytyy muun muassa pieni jalkapallokenttä.

–Toki siinä voi pelata muutakin kuin jalkapalloa, Suomela lisää.

Nykyisen Vihastenkarin päiväkodin lapset ovat siirtymässä pääpirteittäin kaikki myös uuteen tilaan. Rakennusten välimatka ei kuitenkaan ole kuin vajaat pari kilometriä.

–Ei kukaan ole ainakaan sanonut, etteikö tulisi sinne. Se on tarkoitus aueta 1.8.2018 ja jo nyt sinne on lapsia jonossa, Suomela toteaa.

Nykyisen päiväkotirakennuksen sisäilmaongelmat eivät ole niin pahalla mallilla, että lasten ja henkilökunnan terveys vaarantuisi. Joitakin oireita on henkilökunnalla ollut, mutta ne ovat olleet tilapäisiä.

–Asia on sekä terveystarkastajan että työterveyshuollon seurannassa, ja perheet ja henkilöstö tietävät koko ajan missä mennään, Raahen kaupungin vt. varhaiskasvatuksenjohtaja Kati Haarala toteaa.

–Näillä näkymin pystymme olemaan nykyisessä tilassa muuttoon asti, Suomela lisää.

Korvaavaa tilaa ei ole mietitty, jos terveystarkastukset paljastaisivat tilat käyttökelvottomiksi.

–Ei sitä kannata etukäteen miettiä. Mietitään sitten, jos sellainen tilanne tulee eteen, Haarala alleviivaa.

Vanhasta Vihastenkarin kiinteistöstä ei lähde mukaan käytännössä mitään. Eli esimerkiksi kaikki leikkikalut ovat uusia.

–Minun tietojen mukaan se vanha rakennus menee maan tasalle, Haarala toteaa.

Uusi Vihastenkarin päiväkoti tulee helpottamaan huomattavasti päiväkotien painetta. Tällä hetkellä tunkua riittää, vaikka kaupunkiin on tullut myös yksityisiä päiväkoteja.

–Koska meillä on jatkuva haku, jonossa on koko ajan lapsia. Esimerkiksi lokakuulle on 21 hakemusta. Yksityisten tuleminen on helpottanut hyvin vähän sitä painetta. Toimimme heidän kanssa kuitenkin hyvässä yhteistyössä, Haarala toteaa.

Samalla hän kuitenkin muistuttaa, että vaikka lapsia on enemmän kuin päivähoitopaikkoja, on se positiivinen asia.

–On se parempi niin päin, että lapsia on paljon. Se on positiivinen ongelma. Mutta ei se toki haittaisi, jos paikkoja olisi tarjolla valittavaksi asti, Haarala miettii.

Hän haluaa lähettää positiivisia terveisiä kaupungin päättäjille siitä, että lapset otetaan kaupungissa hyvin huomioon.

–Iso kiitos päättäjille, että asioiden tärkeys ymmärretään, Haarala tiivistää.

Mikä?

Vihastenkarin päiväkoti

Vihastenkarinkadulla toimiva päiväkoti, joka on kärsinyt viimeiset vuodet sisäilmaongelmista ja on jo muutenkin elinkaarensa päässä.

Lapset ja henkilökunta pystyvät olemaan tiloissa näillä näkymin muuttoon asti.

Uusi Vihastenkarin päiväkoti aukeaa Antinkankaan monitoimitalon yhteyteen.

Alustava avajaispäivä on 1.8.2018.

Nyt päiväkodissa on neljä ryhmää. Uudessa tilassa niitä on seitsemän.

Ensi elokuusta lähtien päiväkodissa on noin 130 lasta.

Ilmoita asiavirheestä