Lasten tu­le­vai­suus on täynnä hienoja kek­sin­tö­jä

Lapsille tulevaisuus tuo unimuuntimen, kutistuskoneen ja arjen avustajan.

Iisa Määtän unimuuntaja toimii näin - nukkuessa tietenkin. Julia Niemelän Arjen avustajaa tarvitaan taatusti. Isla Holapan Parantumaton hymy-virus olisi varmaan parhaita tulevaisuuden keksintöjä. Tässä on Raahen Seudun Osuuspankin kuvataidekilpailun pienten taiteilijoiden parhaimmisto. 8-vuotias Iisa Määttä palkittiin Raahen Seudun Osuuspankin kuvataidekilpailun nuorimpien piirtäjien parhaana. Palkitsemassa Paula Vedenoja. Kuvataidekilpailussa voittaminen on mukavaa.
Iisa Määtän unimuuntaja toimii näin - nukkuessa tietenkin.
Iisa Määtän unimuuntaja toimii näin - nukkuessa tietenkin.
Kuva: Raahen Seudun Osuuspankki

Raahen Seudun Osuuspankin kuvataidekilpailun aihe kutkutti koululaisia tänä vuonna suunnittelemaan monenlaisia vempaimia, jotka nyt ovat silkkaa hömpötystä mutta jotka tätä menoa voivat joskus olla arkipäivää.

Keksinnöt muuttavat elämäämme -aiheisen kilpailun nuorimmat osallistujat suunnittelivat lempikeksintöjä, 9­–­10-vuotiaat kehittelivät toimivia ideoita ja 11­–13-vuotiaat ratkaisivat ongelmia.

– Hienoja töitä! Siellä on hirveän paljon mielikuvitusta, näkemystä ja hyviä tarinoita, kiitti Raahen Seudun Osuuspankin toimitusjohtaja Ari Pohjola palkintojenjakotilaisuudessa.

Visaisen arvotustehtävän saanut tuomaristo, johon kuuluivat Kati Konkka, Johanna Penttilä ja Tarja Rantapelkonen, pitivät teemaa yhtenä parhaista, sillä se ei ohjannut liikaa. Lapsille aihe sopi, ja ideoita sinkoili.

– Vanha ihminen putoaa jo kärryltä näiden plasmajuttujen kanssa, myönsi Johanna Penttilä.

Toisaalta tuomareista tehtävä oli filosofinen ja pisti miettimään maailman muuttumista ja jopa moraalia.

Pankin markkinointiassistentin Paula Vedenojan mukaan kilpailutöitä oli tänä vuonna vähemmän kuin ennen, mutta joukossa oli ainakin yksi joka voi pärjätä kansallisessakin kilpailussa. Kilpailuun saapui 349 työtä 15 koululta.

– Tehtävä oli puoleksi vaikea, puoleksi helppo. Töiden rankkaaminen esikarsintaan on helppoa, mutta paremmuusjärjestykseen finaaliin laittaminen vaikeaa, Johanna Penttilä sanoi.

6–­8-vuotiaiden sarjassa voiton vei 8-vuotias Antinkankaan koulun ekaluokkalainen Iisa Määttä Unimuunnin-työllään. Tussilla kotona tehty työ esittää muunninta, joka saa unen maittamaan.

9–10-vuotiaiden sarjassa Haapajoen koulun Julia Niemelä voitti työllään Arjen avustaja. Tuomarit näkivät työssä mahtavaa pintojen käsittelyä ja tehokkaita vastavärejä.

11–13-vuotiaiden sarjassa voitti Jokelan koulun Isla Holappa työllään Parantumaton hymy-virus.

– Olisipa tällaisia viruksia enemmän kuin flunssaviruksia, tuumasi Kati Konkka palkintoja jakaessaan.

Nämä työt lähtevät osuuspankkien kansallisen tason kilpailuun.

Kilpailussa palkittiin 6–8-vuotiaiden sarjassa toisena ja kolmantena Pattasten koulun oppilaat Justus Paakkonen, joka oli tehnyt kollaasin aiheesta Keksintöhattu, ja Odessa Kärnä, joka oli tehnyt työn Lentävä Diskorobotti.

9–10-vuotiaissa kakkostilan vei Honganpalon koulun Veikko Heikkilä Kuujunallaan ja kolmannen palkinnon Keskuskoulun oppilas Oona Vähäjylkkä Kutistuskoneellaan.

Kunniamainintoja saivat Jokelan joulun Sofia Orellana Monitoimikoneella, johon mennään yksin sisälle ja jossa voi tehdä mitä haluaa, sekä Harakkamäen koulun Miro Rantala Harakkamäen koululta työllään Lumen sulattaja.

11–13-vuotiaissa toisen ja kolmannen palkinnon ottivat Saaren koulun oppilaat Simo Mustakallio työllään Zetor ja Alina Martin nimettömällä työllään.

Sarjassa annettiin kunniapalkinnot kahdelle Haapajoen koulun oppilaalle, Maia Lehdolle työstä Ajatuskirjoituskone ja Venla Pesoselle tarkasta kaaviokuvatyöstä Golf-virran pyörittäjä.

– Jos olisi tällainen, ilmastonmuutos pysähtyisi, selitti Venla palkintojenjakotilaisuudessa.

Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä