Jos vuoden 2019 opintotukea haluaa palauttaa vapaaehtoisesti, se on maksettava huhtikuun 2020 loppuun mennessä. Palautusten määräaika on aikaistunut yhdellä kuukaudella. Jos liikaa maksettua opintotukea ei palauteta ajoissa, se peritään takaisin 7,5 prosentilla korotettuna.
Jos opiskelijan tulot ylittivät vuositulorajan vuonna 2019, hän voi vapaaehtoisesti palauttaa liikaa maksetut opintorahat ja opintotuen asumislisät. Vuositulorajat ja tuen vapaaehtoinen palauttaminen eivät koske yleistä asumistukea. Opintotuki pitää maksaa takaisin viimeistään torstaina 30.4.2020.
Opintotukea voi palauttaa verkossa. Jos opiskelijalle on maksettu opintotukea 9 kuukaudelta, muiden tulojen vuosituloraja on 11 973 euroa.