Lis­ko­jen joukkue voitti sam­ma­kot

Villivekara-päiväkodissa syntyy tällä viikolla liuta uusia uutisia. Sanomalehtiviikon aikana mediaa tuodaan tutuksi niin pienemmille kuin isommillekin lapsille.

Touhula Villivekara -päiväkodissa tehdään tällä viikolla omaa lehteä. Tässä sitä valmistelevat Lumi Keski-Korsu, Joana Ranta ja Siiri Lohtander. 6-vuotias Konsta Sorsa teki uutista jääkiekko-ottelusta Liskot-Sammakot. Elias Lahtinen ja Eero Niemi leikkasivat lehteensä runsaasti urheiluaiheisia kuvia. 4-vuotias Kasper Virta leikkasi lehteä varten runsaasti materiaalia. Kaikilla sivuilla ei Kasperin mukaan tarvitse olla kuvia. Siiri Lohtander ja Alex Prokkola olivat mukana rikkinäinen puhelin -leikissä. Tässä tehdäään Kärpäset-lehden etusivua. Olivia Sipilä.
Touhula Villivekara -päiväkodissa tehdään tällä viikolla omaa lehteä. Tässä sitä valmistelevat Lumi Keski-Korsu, Joana Ranta ja Siiri Lohtander.
Touhula Villivekara -päiväkodissa tehdään tällä viikolla omaa lehteä. Tässä sitä valmistelevat Lumi Keski-Korsu, Joana Ranta ja Siiri Lohtander.
Kuva: Vesa Joensuu

Raahelaisessa Touhula Villivekara -päiväkodissa tehdään Sanomalehtiviikon kunniaksi tällä viikolla muun muassa Kärpäset-nimistä lehteä, johon kootaan viikon varrelta merkittäviä uutisia Raahen seutukunnasta ja vähän kauempaakin.

Tiistaiaamuna Villivekaran toimituksessa ahkeroinut Konsta Sorsa, 6, kuvitti urheilusivulle uutista, jossa kerrottiin otteluraportti liskojen ja sammakoiden kohtaamisesta. Konsta suostui paljastamaan sen verran etukäteen, että liskot voittivat kyseisen jääkiekko-ottelun.

– Myös yleisössä on liskoja ja sammakoita, Konsta muistutti.

Urheiluteema tuntui kiinnostavan muutenkin päiväkotilaisia. Heillä oli mahdollisuus rakentaa uutinen maanantain Raahen Seudun kuvista ja jutuista, ja varsin monelle kartongille ilmestyi Raahe-Kiekkoon liittyneet kuvat. Varsinkin poikia tuntuivat kiinnostavan juuri urheiluaukeaman tarinat.

– Aion harrastaa kaikkia lajeja, 4-vuotias Kasper Virta paljasti tulevaisuuden suunnitelmiaan kesken lehden tekemisen.

Hän innostuu ottamaan Raahen Seudusta myös televisio-ohjelmasivun, jossa ei ole lainkaan kuvia.

– Ei se haittaa, vaikkei aina ole kuvia, Kasper tähdentää.

Myös 6-vuotias Elias Lahtinen leikkaa lehdestä urheilukuvia, koska urheilu on lähellä nuoren miehen sydäntä.

– Pelaan jalkapalloa ja minusta tulee urheilija, Elias tietää.

Yhdessä pöydässä suunniteltiin lehden etusivua. Sinne pääkuvaa taiteilivat Alex Eriksson ja Luukas Honkala. He kävivät keskustelua, paljonko lehden irtonumerolle laitetaan hintaa.

– Jos hinta on 4000 euroa, iskä ostaa kyllä sen, Alex arvelee.

Lopulta Kärpäsen hinnassa näyttää olevan melko monta nollaa, mutta ehkäpä hinta on siksi niin korkea, ettei sitä halutakaan myydä. Tällainen teos kannattaa pitää päiväkodissa hyvässä tallessa. Villivekarassa lehden tekeminen on jo tuttua puuhaa, sillä vastaavaa on tehty Sanomalehtiviikolla useana vuonna aiemminkin.

Lastenhoitaja Sari Halisen mukaan päiväkoti- ja esikouluikäisiä lapsia kiinnostaa tämäntyyppinen tekeminen, vaikkeivät he välttämättä lue vielä itse sanomalehtiä.

– Joka vuosi kuunnellaan lasten toiveita lehden tekemisessä. Raahen Seutu ja Raahelainen olivat ennestään tuttuja lapsille, mutta se ei ollut tuttua, että lehti maksaa, Halinen hymyilee.

Moni lukee nykyään lehden joltakin mobiililaitteelta. Liskojen ja sammakoiden ottelusta raportoinut Konsta kertoi, että hänen vaarinsa lukee kuitenkin paperilehteä.

– Lapsille tuodaan perinteitä tutuksi, Halinen alleviivaa.

– Tämä on mediakasvatusta parhaimmillaan, lastentarhanopettaja Kati Konkka lisää.

Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä