Lo­hen­pyrs­tö saa­mas­sa uuden omis­ta­jan

Kaupunginhallitus käsittelee leirikeskuksen myyntiä maanantaina.

Ennen kuin Lohenpyrstössä päästään aloittamaan toiminta, se täytyy remontoida perusteellisesti. Lohenpyrstö Lohenpyrstö
Ennen kuin Lohenpyrstössä päästään aloittamaan toiminta, se täytyy remontoida perusteellisesti.
Ennen kuin Lohenpyrstössä päästään aloittamaan toiminta, se täytyy remontoida perusteellisesti.
Kuva: Vesa Joensuu

Raahen kaupunginhallitus päättää maanantaina, myydäänkö Lohenpyrstö Marko Korennolle ja Kyösti Saarijärvelle.

Kauppahinta on 34 100 euroa. Esityksen mukaan kaupunki vuokraa Lohenpyrstön noin 3 000 neliön suuruisen tontin 2 500 euron vuosivuokralla 30 vuodeksi.

– Tämä on paikallisesti historiallinen paikka, kempeleläinen Marko Korento kertoo puhelimitse.

Tarkoitus on perustaa Lohenpyrstöä varten kiinteistöyhtiö. Yhtiö aikoo tarjota Lohenpyrstön tiloja vuokralle. Yhteistyötä viritellään myös vieressä olevan karavaanarialueen kanssa.

Karavaanarialueella käy vieraita, joilla ei ole omia asuntovaunuja tai -autoja, joten he voisivat olla kiinnostuneita vuokraamaan huoneen aivan vieressä olevasta rakennuksesta tai mökin.

Perustettavan kiinteistöyhtiön tavoitteena on rakentaa 1–5 vuoden aikana alueelle yhteensä 15 vuokrattavaa mökkiä.

Korento sanoo, että tiloja voitaisiin tarjota muun muassa erilaisten tapahtumien, koulutustilaisuuksien, häiden ja kokouksien järjestämiseen.

Kauppojen tekemisen jälkeen Lohenpyrstössä aloitetaan perusteellinen remontti.

Tilojen peruskorjauksen kustannusarvioksi on laskettu 200 00–250 000 euroa. Remontin aikana on muun muassa tarkoitus kengittää talo, uusia katto, maalata seinät sekä uusia kaikki sisäpinnat. Lisäksi suunnitelmissa on muun muassa tehdä salaojitus ja hulevesijärjestelmä.

Remontin aloittaminen menee todennäköisesti kesäkuulle. Korento sanoo, että vielä ensi kesälle vuokraustoimintaa ei saada käynnistettyä.

Rakennukseen on tarkoitus tehdä yhteiskäyttökeittiö, mutta myös nyt olemassa oleva keittiö remontoidaan.

Korento sanoo, että toiminnan alkaessa Lohenpyrstössä olisi tarjolla kausiluonteista työtä.

Kaupungille toimittamassaan suunnitelmassa Korento ja Saarijärvi kertovat, että kiinteistöyhtiöön on neuvoteltu alustavasti rahoitus ja saatu myönteinen ennakkopäätös.

Edellisen kerran Lohenpyrstön rakennuksen ja sen tontin vuokraaminen hyväksyttiin viime vuoden kesäkuussa. Ostaja peräytyi kaupasta, minkä jälkeen rakennuksen myynnistä ja tontin vuokraamisesta neuvoteltiin muiden ostajaehdokkaiden kanssa.

Korennon ja Saarijärven tarjouksen lisäksi kaupungille on jätetty toinen tarjous, mutta siinä ostaja olisi halunnut saman tien ostaa rakennuksen lisäksi tontin.

Nytkin vuokrasopimukseen liittyy osto-optio, jos rakennus on saneerattu matkailu-, majoitus- ja tapahtumatoimintaan.

Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä