Lu­ki­jal­ta: Hyvä maa­han­muu­ton vas­tus­ta­ja!

Mitähän tuotteita olisit kaivannut Hiirenkorvaan? Koska meidän perheessä ei shoppailla, minun on vaikea kuvitella, mitä siellä olisi pitänyt olla.

Eikö taloudessasi juoda kahvia, teetä tai käytetä sokeria ja suolaa? Ne tuotteet ovat vuosikymmeniä olleet hittituotteita kaupassamme. Entäpä pesuaineet, eikö niitäkään käytetä teillä? Kaupassa on ollut Ole hyvä -sarjan kotimaisia pesuaineita, niin käsi-, hius- kuin tiskiaineetkin hyllyssä suoraan ovesta tullessa.

Kahvi on reilun kaupan kahvia, siis vähän kalliimpaa kuin tavallinen kahvi, koska reilun kaupan sertifikaatti takaa tuottajalle isomman hinnan, jolla voi elää ja asua omassa kotimaassaan. Tuottajalle taataan myöskin ”palkka”, vaikka sato ei suosikaan aina ja mahdollistetaan elämä vaikeidenkin aikojen yli. Näiden vuosikymmenien aikana en ole kuullut koskaan, että kukaan olisi narahtanut reilun kaupan tuotteita koskevista huijauksista, vaikka brändi maailmalla iso. Suomessa se on vielä aika vaatimatonta ja tuottajat helposti jäljitettävissä. Mietihän, mitkähän asiat (lue: firmat) ovat olleet viime vuosina tapetilla väärinkäytöksistään ja rikoksistaan?

Jos epäilet, että en suosi suomalaista, olet väärässä. Jalassani on kotimaisen kenkätehtaan kenkiä ja ruokapöydässä suomalaista ruokaa. Ruoan ostan mielellään luomuna ja suoraan lähituottajilta. Nykyään se onnistuu hyvin. Näin takaan suomalaisten tuottajien saavan oikean hinnan viljelmistään ja valmistamistaan tuotteista.

Maahanmuutosta: oletko ollut maahanmuuttaja? Minä olen, ja voin kuvitella, miltä heistä saattaa tuntua täällä.

Oletko käynyt Afrikassa? Minä olen ja nähnyt, miten porkkana kasvaa kahdessa viikossa syöntikokoon ja miten viljelykset kasvavat, jos saadaan sadetta. Entäpä, jos ei sada kahteen kuukauteen pisaraakaan, kuumuutta on 50–70 astetta auringossa? Miten luulet heidän elävän ja ruokkivan perheensä, eli koko suvun?

Kun ostan kaupasta tuotteen, otan aina selvää, missä se on tehty, kuka teki ja mistä aineista. Olen aina saanut asiallisen vastauksen. Lisäksi olen utelias tietämään, mihin tämä tuottaja on maksanut veronsa. Näin on ihmislajin helpompi elää.

Yhteisöllisyys kun on lajityypillinen ominaisuus, mikäli uskomme Tiede-lehteä, ja siksi tämä laji on ollut mahdollinen miljardeja vuosia.

Laitapa seuraavalla kerralla nimesi ja vaikka kuvakin, niin voimme jatkaa keskustelua.

Ystävällisin terveisin,

Anna-Liisa Niemelä
Ilmoita asiavirheestä