Lu­ki­jal­ta: Sai­ras­ta huip­pu-ur­hei­lua?

Media uutisoi isoin otsikoin joukkueurheilijoista, jotka eivät ole kovin mittavia omilta kyvyiltään urheilijoina, kun heitä verrataan jonkun yksilölajin huippuun. Mielestäni se antaa väärän kuvan siitä, mitä todellinen huippu-urheilu on.

Joku on tietenkin eri mieltä edellä mainitusta. Tosiasiat kuitenkin puhuvat toista, sillä yksilölajin huippu vaatii todellista lahjakkuutta oman lajin huipulle pääsemiseksi, toisin kuin joukkulajien. Ei ole mahdollista, että Suomessa on niin paljon huippulahjakkaitayksilöitä kuin joukkuelajien harrastajat ja fanit yleensä luulevat. On helppo laskea joukkueet, jotka sarjoissa pelaavat ja niiden pelaajien lukumäärä, näin todellisuus lahjakkuuteen huippu-urheilijoina tulee esiin.

On harhaa, jos johtaa jotain sarjaa, tai on siinä kärkikastissa, niin luullaan, että ollaan huipulla urheilijoina. Sarjoissahan joka kauden alku aletaan alusta ja näin ollen niissä ei nähdä todellista urheilijan kehitystä. Sarjanousu ei mittaa kehitystä siten, kuin lajeissa, joissa tulokset mitataan sentein ja sekuntein.

On hyvä, että sarjoja on monella tasolla, näin niihin saadaan harrastajia, mutta pikkaisen vähempi rahan satsaus ja voittojen tavoittelu riittäisi. Esimerkiksi kyllä jääkiekko faneineen on mennyt liiallisuuksiin perinteisistä urheiluarvoista. Laji on harrastelijoille ja verronmaksajille kallis ja jotenkin sairas, kun usean harrastajan toive on päästä joskus pelaamaan sarjoihin, joissa rahan merkitys on pääasia.

Mielestäni on kova hinta maksettu muutamasta MM-mitalista yleisen mittapuun mukaan, kun miettii niitä haittavaikutuksia, mitä urheilu tuottaa. Onkohan kaikki sen arvoista, sitä pitäisi kysyä heiltä ja jopa meiltä, jotka haittavaikutuksista kärsii eri tahojen kautta.

Olen kirjoittanut edellämainituista asioista ennenkin, joten toistan osin samoja asioita, mutta näinhän urheilurintamalla yleisesti toimitaan. On mielestäni hyvä tuoda esiin asioista urheilusta, joista ei yleisesti puhuta. Urheilu sisältää keiken hyvän lisäksi runsaasti myös negatiivisiä asioita, sen tiedän kokemukseni kautta.

Urheiluunkin on pesintynyt kova rahanhimo ja yltipäinen voitontavoittelu, joka on osittain pilannut alunperin hyvän kuntoa mittaavan henkilökohtaisen terveen harrastuksen.

Auvo Pehkoranta
Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä