Ilmoitukset vammautuneista siileistä ovat yleistyneet. Viikko sitten SEY Raahelle tuli tieto pahasti jalkansa loukanneesta tuhisijasta. Vastuullinen eläintenystävä toimitti loukkaantuneen siilin ohjeidemme mukaan eläinlääkäriin, jossa se jouduttiin lopettamaan. Sen takajalat olivat poikki ja haavat märkivät.
Onneksi tämä pieni eläin sai armollisemman kuoleman ja pääsi kitumasta. Sitä ei olisi voitu enää pelastaa. Jalat olivat mitä todennäköisimmin joutuneet siimaleikkurin eli trimmerin katkaisemiksi.
”Eläinsuojelulaki §14 Sairasta, vahingoittunutta tai muutoin avuttomassa tilassa olevaa luonnonvaraista eläintä on pyrittävä auttamaan. Jos eläin on kuitenkin sellaisessa tilassa, että sen hengissä pitäminen on ilmeistä julmuutta sitä kohtaan, eläin on lopetettava tai on huolehdittava siitä, että se lopetetaan.”
Olisiko iso vaiva kopistella jollain kepakolla trimmattava alue läpi, ennen siimaleikkurin käynnistystä. Näin ehkä saataisiin pitkässä ruohikon reunassa piileksivä siili kipittämään ajoissa karkuun?
Tänä vuonna Eläintenviikon 4.–10.10. teemana on Luonto on kotini – anna minun elää rauhassa.
Kouluihin ja päiväkoteihin voi tilata materiaalia sey@sey.fi tai tutustua aiheeseen www.sey.fi
Me jokainen voimme toiminnoillamme huomioida luonnonvaraisen eläimen selviytymistä luonnossa. Opetetaan myös jo pienelle lapselle eläimien kohtelu ja kunnioitus, sekä muistutetaan tarvittaessa aikuisiakin!