Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Lu­ki­jal­ta: Suomen yk­kö­sek­si ran­kat­tu alue­sai­raa­la ajetaan lähes alas

MIELIPIDE Löysin Raahen Seudusta vanhan uutisen (2002) sattumalta. Siinä kerrottiin, että tehdyissä selvityksissä ja vertailussa Raahen aluesairaala oli paras. Paljon on sen jälkeen tapahtunut.

Nyt ollaan keskittämisvimmassa lähes koko aluesairaala lopettamassa. On kerrottu 50–70 työpaikan vähennyksestä. Miten tähän on tultu? Se on pitkä historia.

Paljon hoettu, että jos aluesairaalla kuuluisi Oysiin niin olisi helpompi järjestää. Muistutan muistamattomille, että olin vielä itse töissä

kun yliopistosairaalan kuntainliiton johtaja Olli Linsuri oli keskittämässä silloinkin säästöjen nimissä ja lopettamassa kuntayhtymän sairaaloita. Päivärinne muutettiin niin että se on nyt loppunut aikoja sitten. Mielenterveyssairaalat (Heikinharju, Oulunsuu ja Visala sekä nuorten palvelut) on likistetty yhdeksi vai kahdeksi osastoksi.

Ilman Raahen seutukunnan kuntien rohkeaa päätöstä irtautua Oysista aluesairaalamme olisi jo aikoja sitten lopetettu. Jo Linsurin toimesta.

Ymmärsin, että hän oli hyvillään kun Raahen alueen kunnat ottivat vastuun aluesairaalasta. Kuntayhtymä on investoinut kymmeniä miljoonia sairaalan korjauksiin ja laitteisiin. Panosta ei saada koskaan saada takaisin.

On väitetty, että vain maan hallituksesta voi vaikuttaa asioihin, ei oppositiosta. Väite on demokratiaa loukkaava, mutta ei hallituksessa olo auttanut synnyinseutuni Forssan aluesairaalaa, vaikka entinen ministeri Sirkka Anttila (kesk) on ollut kuntayhtymän valtuuston puheenjohtaja.

Ennen jopa Raahesta ja muualta maastamme käytiin katsomassa miten Forssa oli palvelut erinomaisesti järjestänyt. He syystäkin ylpeilivät palvelujärjestelmällään. Nyt kertoo Lounais-Hämeessä asuva siskoni, että Forssan sairaalan käytävät olivat lähes tyhjät, kun hän kävi siellä jokin aika sitten asiakkaana. Näin keskittäminen toimii, ei auta hallituspuolueessa istuminen. Olen samaa mieltä entisen toimittajan Vilho Kinnusen kanssa, että ollessaan hallitusvastuussa on turha vedota, miten edellinen hallitus aloitti kehityksen. Jos todella olisi haluttu aikaansaada se, että sairaalat ja synnytykset säilyvät, maan nykyisen hallituksen olisi pitänyt toteuttaa se uudella omalla lainsäädännöllään. Tätä ei ole haluttu vaan on annettu koneiston jauhaa keskittämistä.

Viljo LehmusketoRaahen kaupungin sosiaali- ja perusturvajohtaja 1973–2005