Tänä vuonna 34 vuotta täyttävä Marko Keinänen on pitkän linjan futsal- ja jalkapallomies. Hän myöntää pelanneensa viime talvena elämänsä parasta futsalia, mikä näkyi myös tehotilastoissa. Keinänen voitti Futsal-Ykkösen pistepörssin ensimmäistä kertaa urallaan. Aiemmin olivat tulleet jo kakkos- ja nelossija.
– Kyllä se täytyy myöntää, että henkilökohtaisesti, ja ehkä koko meidän kentällä, oli paras kausi. Varsinkaan mitä Ykkösessä on pelattu. Pisteiden valossa se meni loistavasti, mutta kyllähän jätkät petasivat hyvin paikkoja, raahelaista AS Moonia edustava Keinänen kehuu pelikavereitaan.
Keinänen lunasti palkintonsa viime viikonloppuna järjestetyssä futsal-gaalassa. Hän sai pistepörssin voitosta muistoksi palkintolautasen.
– Se on kiva muisto ja hieno bonus. Kyllä se kausi kuitenkin harmittaa, kun ei päästy kahden sakkiin. Mutta onhan se mukava saada henkilkohtainen kunnianosoitus, Keinänen korostaa.
AS Moon pääsi jo lähelle liigakarsintaa, ollen sarjassa kolmas, mutta lopulta eroa sarjakakkoseen kertyi kuitenkin toistakymmentä pistettä. Tämä kausi antoi jälleen osoituksen siitä, että raahelainen futsal on mennyt eteenpäin. Keinänen uskoo, että liiganousu voisi olla mahdollinen ensi kaudella.
Hän aikoo jatkaa suurella todennäköisyydellä omaa uraansa.
– Näillä näkymin se jatkuu, mutta katsotaan nyt. Liiganousu olisi niin mahtavaa saada. Meillä on niin hyvä nippu, ja sieltä on tulossa myös muutamia nuoria hyviä jätkiä. Tavoite on ensi kaudella nousu, ja nyt on tarkoitus alkaa treenatakin aikaisemmin. Viime kaudella huono alkukausi pilasi vähän kautta, kun vieraissa mentiin möhlimään. Loppukausi oli loistava. Ihan realistinen mahdollisuus meillä on nousta Liigaan, mutta pään pitää kestää tiukoissa paikoissa.
Lue lisää Marko Keinäsestä keskiviikon 23.5. Raahen Seudusta.
Marko Keinänen
Syntynyt 9.10.1984 Oulussa
Pelaa futsalia AS Moonin Ykkösen joukkueessa ja jalkapalloa saman seuran Kolmosen porukassa.
Työskentelee Korsu Ovet Oy:ssä.
Voitti Futsal-Ykkösen pistepörssin. Teki 20 ottelussa tehot 17+24=41.
Aiemmin sijoittunut pistepörssissä toiseksi ja neljänneksi.
Harrastaa yllä mainittujen lajien lisäksi sählyn läpsyttelyä ja uintia.
Pelannut muutaman pelin myös Futsal-Liigaa Sievi Futsalin riveissä.
On saanut kyselyitä Liigasta, mutta jatkanee AS Moonissa.