Korsu Oy:n toimitusjohtaja Pertti Keski-Korsu arvioi, että ohituskaistoja tarvitaan lisää, sillä ohittelua ohituskaistojen välillä ei katsota hyvällä. Myös Raahen satamayhtiön johtaja Kaarlo Heikkinen katsoo, että ohituskaistoja pitäisi saada lisää, jotta talvella voisi ajaa satasta.
Pohjois-Pohjanmaan Ely-keskuksen liikennejärjestelmäyksikön päällikkö Heino Heikkinen kertoo, että Ely-keskus tekee Väylävirastolle suunnittelutarpeista esityksiä, ja Kasitietä pidetään tärkeänä kohteena, koska sillä on runsaasti raskasta liikennettä.
Kasitien nykyiset ohituskaistat Raahen ja Oulun välille on saatu erillisrahoituksella, joka liittyi ydinvoimalan rakentamiseen. Niiden lisäksi ohituskaistapareja ollaan ely-keskuksessa kaavailtu kolmeen paikkaan: Revonlahdelle, Kultalanperän ja Siuvatin paikkeille sekä Kalajoen ja Vasankarin tienoille.
Suunnitelma saa kritiikkiä Raahen kauppakamariosaston puheenjohtajalta Raimo Seikkalalta, jonka mielestä kaistoja pitäisi suunnitella sinne, missä liikennettä on. Hänestä suurimmat liikennemäärät ovat Piehingin pohjoispuolella.
Heikkisen mukaan suunnittelualueet eivät ole kiven hakattuja.
Liikenneasioita käsiteltiin Raahen kauppakamariosaston järjestämässä tilaisuudessa keskiviikkona.
Illan isäntä Pertti Keski-Korsu on huolissaan Raahen sataman läheisyydessä olevista radan alikulkusilloista, joista toinen on 4,2 ja toinen 4,3 metriä korkea. Ne ovat käyneet auttamatta liian mataliksi nyt, kun perävaunu saa olla 4,4 metriä korkea. Hänestä rautateiden alikulut ovat pullonkauloja.
Ely-keskuksen Heino Heikkisen mukaan sataman liikenteen alikulkuja korotetaan ensi kesänä.
Samassa tilaisuudessa Raahen seudun kehittämiskeskuksen johtaja Pasi Pitkänen kritisoi nykyistä junaliikennettä siitä, että kohta junat eivät pysähdy Oulun ja Kokkolan välillä lainkaan.
Kritiikki sai vastakaikua Heino Heikkiseltä, joka epäilee viime aikoina esiin tulleen 4 tunnin junamatkan mielekkyyttä. Kaavailuissahan Oulusta Helsinkiin haluttaisiin päästä junalla 4 tunnissa.
Heikkisen mukaan radan suoristaminen vaadittaville nopeuksille maksaisi maltaita. Hän myös vertaa nopeaa junaa hitaaseen lentokoneeseen, joka ei pysähtyisi juuri missään, ja miettii, tarvittaisiinko hidasta lentokonetta?