Nyt tark­kaa­vai­se­na meren jäällä

Ari Eilola kuvasi Fantinväylän suulla olevan sulan kohdan sunnuntaina. Syvyyttä oli niin paljon, että hiihtosauva ei yltänyt pohjaan. Sulan kohdan paikka merkittynä karttaan.
Ari Eilola kuvasi Fantinväylän suulla olevan sulan kohdan sunnuntaina. Syvyyttä oli niin paljon, että hiihtosauva ei yltänyt pohjaan.
Ari Eilola kuvasi Fantinväylän suulla olevan sulan kohdan sunnuntaina. Syvyyttä oli niin paljon, että hiihtosauva ei yltänyt pohjaan.

Ari Eilola oli sunnuntaina hiihtämässä ja huomasi kuvassa olevan sulan kohdan Fantinväylän suulla.

Paikka on noin viisi metriä Maa-Fantista ja noin 1 kertaa 2 metrin kokoinen.

– Siihen kun jäätyy riite pintaan niin voi vain arvata miten kävelijän tai hiihtäjän käy. Moottorikelkalla oli ajettu yli, mutta jos olisi hidas vauhti niin sinne tippuisi. Syvyyttä oli niin, ettei sauva pohjaan yletä, Eilola kertoo.

Salmen kohdalla on hulevesiviemärin purkuputken pää. Ari Riihijärvi kaupungilta kertoo, että putkesta tuleva vesi sulattaa aluetta melko laajasti. Ylipäätään salmen alueella ei kannata liikkua ollenkaan, jos ei ole aivan pakko. Silloinkin kannattaa olla hyvin varovainen.

Ilmoita asiavirheestä