Oulun seudulla on käynnistynyt voimakas rautatieverkon pääradan lobbaaminen. Maakuntaliiton tavoitteena on, että tulevaisuudessa matka Oulusta Helsinkiin taittuisi junalla neljässä tunnissa. Nyt siihen menee lyhimmilläänkin liki kuusi tuntia. Maakunnan tavoitteen toteutuminen on paljon Oulua laajemman alueen etu.
Matkustajaliikenteen lisäksi Suomi-radalla liittymäratoineen on iso merkitys rahtiliikenteelle.
Ikävä kyllä toistaiseksi suunnitelmat Suomen pääradan kehittämiseksi ovat keskittyneet pääasiassa Tampere–Helsinki välille, joka sekin toki on tärkeä matkan joutumisen kannalta. Jotta radan parantamisesta saadaan tunneissa mitattavaa hyötyä, täytyy investointien ulottua myös Pohjois-Suomeen. Se tarkoittaisi lisää kaksoisraidetta ja radan parantamista.
Aika olisi otollinen uusien ratainvestointien suunnittelulle. Ihmisten matkustamisen tarve ei vähene, ja huoli ilmastosta suosii raideliikennettä matkustusmuotona. Matka-ajan täytyy kuitenkin reilusti lyhentyä.
Neljän tunnin junamatka Oulusta Helsinkiin olisi jo kilpailukykyinen lentoliikenteen kanssa. Matka Oulun keskustasta Helsingin keskustaan vie lentämällä noin kolme tuntia, kun otetaan huomioon lentokentille siirtymiseen ja turvatarkastukseen vaadittava aika.
Kaksoisraiteistakaan ei ole iloa, ellei niiden talvikunnossapitoa saada paremmalle tasolle. Viime viikon lumisateet aiheuttivat runsaasti kaukoliikenteen junavuorojen perumisia ja korvaamisia. Kuitenkaan lumituiskut eivät olleet Suomen kaltaiselle pohjoiselle maalle yllättäviä.