Pää­kir­joi­tus: Nuus­kas­ta tuli uusi nuorten vitsaus

Seurakaverien ja valmentajienesimerkki vaikuttaa voimakkaammin kuinpuheet.

Hiljattain julkaistun nuorten terveystapatutkimuksen mukaan suomalaisten nuorten tupakan ja alkoholin käyttö ei enää vähene. Päihteettömyyden yleistyminen jatkui vuosia, mutta viimeisten kahden vuoden aikana suuntaus on pysähtynyt. Vaikka tupakointi ei ole kääntynyt varsinaisesti kasvuun, on nuuskan käyttö selvästi lisääntynyt. 16–18-vuotiaista nuorista tupakkatuotteita käyttää päivittäin 13 prosenttia. Kymmenen vuotta sitten tupakoivia oli neljäsosa samasta ikäluokasta.

Nuuskan käyttö pilaa muuten hyvät lukemat. 16–18-vuotiaista pojista noin 15 prosenttia ja tytöistä noin 6 prosenttia käyttää nuuskaa. Nuuskan saanti on helppoa, vaikka sitä ei Suomessa edes myydä.

Tärkeässä asemassa nuuskan käytön kitkemisessä ovat urheiluseurat. Periaatteellista nuuskakieltoa joukkueissa toki on, mutta se ei realisoidu käytännössä. Harrastavalla nuorella on takuulla ristiriitainen olo, jos valmentaja tai vanhempi urheiluesikuva puhuu terveistä elintavoista nuuskapussi ylähuulen alla pullottaen. Seurakaverien ja valmentajien esimerkki vaikuttaa voimakkaammin kuin puheet.

Seuroissa asiaan puuttuminen koetaan toisinaan ongelmalliseksi, sillä valmentajat ja joukkueenjohtajat toimivat etenkin junioriurheilussa vapaaehtoispohjalta.

Nuorisourheilun parissa ei voi ummistaa silmiään riippuvuutta aiheuttavilta ja nuorten terveyteen selvästi vaikuttavilta aineilta. Pitää muistaa myös se, että nuuskan myynti ja välitys on Suomessa laitonta.

Ilmoita asiavirheestä