Raahelainen yleisö on tottunut menestyvään pesäpallojoukkueeseen, joten parin huonomman kauden jälkeen moni on unohtanut, että täällä pelataan oikeasti maailman parasta pesäpalloa. Tai ainakin täällä käy kylässä joukkueita, jotka ovat maailman parhaita. Ja on se Pattijoen Urheilijoiden miesten superpesisjoukkuekin aivan siellä parhaiden tuntumassa.
Moni kritisoi lippujen hintoja, joitakin puolestaan ahdistaa liian pitkään kestävä peli. Yleensä ottelu kestää noin kaksi ja puoli tuntia, ja joskus se menee jopa parissa tunnissa. Jos parin tunnin jälkeen tuntuu, että nyt istuminen riittää, voi silloin lähteä stadionilta välttääkseen pahimmat ruuhkat. Taitaa kuitenkin olla niin, ettei kukaan malta lähteä siinä vaiheessa, koska usein silloin ratkotaan vielä jaossa olevien pisteiden kohtalo.
Pesäpallo on viihdyttävä laji, joka tarjoaa useimmiten jännitystä ja viihdyttäviä hetkiä. PattU on täynnä oman kylän poikia, jotka edustavat ylpeästi Raahea. Toivottavasti loppukesän tärkeissä peleissä yleisö löytäisi tiensä katsomoon ja tunnelmaa olisi entiseen malliin – niin kuin silloin vanhoina hyvinä aikoina.