Kansalaisten terveystiedot sisältävä Omakanta-verkkopalvelu on tuonut aiemmin vain erikseen pyynnöstä luovutetut hoitotiedot lähelle, kännykkään tai kotiin, missä niihin ehtii rauhassa kanssa perehtyä.
Ongelmaton Omakanta ei ole, sen ovat huomanneet vanhemmat, jotka ovat halunneet tarkistaa esimerkiksi alaikäisen lapsensa laboratoriokokeiden tuloksia. Lokakuussa huoltajille myönnettiin pääsy lapsen tietoihin, mutta pääsy koskee vain alle 10-vuotiaita lapsia. Potilaslain mukana kypsä alaikäinen voi kieltää terveystietojensa luovuttamisen.
Ikärajaratkaisu on keinotekoinen ja joka tapauksessa ikärajan vetäminen 10 vuoteen on liian matala. On järjetöntä, ettei 10-vuotiaan lapsen vanhempi pääse katsomaan lapsensa terveystietoja tai tekemään varauksia hänen puolestaan.
Aikuisuutta lähentelevä nuori voi olla kypsä päättämään, mitä tietoja hän haluaa vanhemmilleen jakaa, mutta esimerkiksi alakoululaiselle sellaista vastuuta ei voi sälyttää. Sitä paitsi aika harvalla peruskouluikäisellä lapsella on verkkopankkitunnukset, mobiilivarmenne tai sähköinen henkilökortti, joiden avulla Omakantaan kirjaudutaan.
Omakanta-palveluun on valmisteilla sähköinen valtuutus, jonka avulla mahdollisuus toisen puolesta asiointiin laajenee. Silloin omaiset voivat seurata ja hoitaa esimerkiksi ikääntyvien vanhempiensa terveyttä. Valtuutuksen rinnalla tutkitaan sopivaa tapaa, jotta 10–17-vuotiaiden lasten tietojen tarkasteleminen voitaisiin ratkaista.