Siikajoki etsii monenlaisia keinoja säästää sivistysmenoissaan. Monien kirpeiden vaihtoehtojen joukkoon on sivistyslautakunnassa lisätty päivähoitoseteli, jonka käyttöönotto saattaisi poistaa kunnassa ilmeneviä pulmia.
– Ihmiset pystyisivät ostamaan päivähoitopalvelun yksityisiltä. Tässä olisi se etu, että yksityiset rakentaisivat päiväkotitilat, kertoo sivistyslautakunnan puheenjohtaja Keijo Mustonen.
Sivistysmenoleikkauskeskustelu käynnistyy kunnolla vapun jälkeen, jolloin kylien kuulemiskierros alkaa.
Siikajoen kunnan pitäisi saada päiväkoteja jotenkin koulujen yhteyteen, jotta iltapäivä- ja aamupäivätoiminta järjestyisi samalla luonteikkaasti.
Sivistyslautakunnassa pohdittiin tilannetta alustavasti viime viikolla. Yksi ratkaisu olisi kuljettaa 4.–5. luokan oppilaita Revonlahdelta vajaakäytössä olevalle Gumeruksen koululle, jolloin Revonlahden koululle vapautuviin tiloihin voitaisiin saneerata päiväkoti.
Mustosen mukaan tulilinjalla ovat etenkin Luohuan koulu ja Gumeruksen yläaste, joilla ei ole riittävästi näköpiirissä oppilaita ikäluokkien pienetessä ja kunnan väkiluvun vähetessä.
Paavolaan tarvittaisiin uusia koulutiloja. Mustosen mukaan tähän tarkoitukseen sopivia tiloja on löytynyt tyhjillään olevasta koulun asuntolasta, joka onkin yllättäen osoittautunut Paavolan koulurakennuksista kunnoltaan parhaimmaksi.
Kaikkien kyläkulmien asukkaat haluavat pitää kiinni omista kouluistaan. Koulukuolemat ja oppilaskyyditykset eivät herätä ihastusta.
– On kysytty, miksi Paavolaan ruvetaan rakentamaan koulua, kun Luohualla on terve koulu? Toisaalta Paavola on niin keskeinen kylä, että tuntuisi kummalta, jos siellä ei olisi koulua, kertoo Mustonen korviinsa kantautuneita mielipiteitä.
Kouluasioita käsitellään Luohualla 6.5., Paavolassa 7.5., Revonlahdella 8.5., Siikajoenkylällä 9.5. ja Ruukissa 13.5. Keskustelutilaisuudet alkavat kello 18.