Pa­lo­kun­ta on pai­kal­la mää­rä­ajas­sa

Jokilaaksojen pelastuslaitoksen pelastusjohtaja Jarmo Haapanen selosti pelastuslaitoksen toimintaa Siikajoen valtuustossa. Jokilaaksojen pelastuslaitoksen, Pelastusjohtaja Jarmo Haapanen
Jokilaaksojen pelastuslaitoksen pelastusjohtaja Jarmo Haapanen selosti pelastuslaitoksen toimintaa Siikajoen valtuustossa.
Jokilaaksojen pelastuslaitoksen pelastusjohtaja Jarmo Haapanen selosti pelastuslaitoksen toimintaa Siikajoen valtuustossa.
Kuva: Raili Viirret

Jokilaaksojen pelastuslaitoksen paloasemat sijaitsevat pelastusjohtaja Jarmo Haapasen mukaan optimaaleissa paikoissa. Paloasemia on nyt 23. Hänen mukaansa pelastajat ovat paikalla hälytyksen jälkeen keskimäärin kymmenessä minuutissa.

Koko Suomi on jaettu neliökilometrin suuruisiin ruutuihin ja eri riskiluokkiin. Riskiluokitus on laskettu alueella asuvan väestön ja rakennettujen rakennusten perusteella.

Ylivieskan ja Raahen keskusta kuuluvat ykkösluokkaan, muut taajamat pääosin kakkoseen. Ykkösluokassa pelastajien on oltava paikalla kuudessa minuutissa ja kakkosluokassa kymmenessä minuutissa. Kolmosluokassa vaatimus on 20 minuuttia.

– Viime vuonna ensimmäinen yksikkö oli paikalla keskimäärin 11-12 minuutin kuluessa, joten aika hyvin meillä tämä toimii, sanoi Haapanen

– Lähtöön menee hälytyksestä viisi minuuttia. Kun laskee minuutin kilometriä kohden, saa selville kuinka kauan yksikön tuloon menee. Jos asuu 10 kilometrin päässä paloasemasta, pitäisi pelastajien olla paikalla 15 minuutissa, selosti Haapanen Siikajoen valtuuston kokouksessa.

Hän neuvoi kauempana keskustoista asuvia varustautumaan tulipalojen varalta.

– Kun normaalisti taloudessa on yksi sammutuspeitto ja yksi sammutin, kannattaa kauempana varautua kahdella peitolla ja kahdella sammuttimella, hän sanoi.

Jokilaaksojen Pelastuslaitos ylittää tämän vuoden budjetin. Ylitys on noin 250 000 euroa, ellei tasoitusta tule loppuvuodesta. Syy löytyy toiminnasta. Joinakin kuukausina hälytysten määrä nousi kaksinkertaiseksi edellisvuoteen verrattuna. Haapasen mukaan kuluneen vuoden aikana on ollut päiviä, jolloin hälytyksiä on tullut todella paljon.

Esimerkiksi 4. kesäkuuta pelastuslaitokseen tuli 46 hälytystä, joista suurin osa alueen etelälaidalle.Myrsky ja kuiva maasto olivat tuhoisa yhdistelmä. Kaikki palot saatiin kuitenkin Haapasen mukaan sammutettua.

Parempaa kalustoa on tulossa Siikajoelle: Siikajoen asema saa merikelpoisen B-luokan öljyntorjuntaveneen ja Ruukin paloasema saa isomman säiliöauton.

Ilmoita asiavirheestä