Raahe-Kiekon saldoksi viikonlopun Suomi-sarjan kotiotteluista jäi vain yksi voitto. Tarjolla oli kaksikin, mutta sunnuntaina tehottomuus lahjoitti vieraille niukan voiton.
– Kaveri oli maalipaikoissa sunnuntaina terävämpi. Maalit ratkaisee puolin ja toisin, Raahe-Kiekon valmentaja Joni Hannuksela kommentoi sunnuntain tap-pion jälkeen.
Lauantaina Raahe-Kiekko niisti sarjapisteet Porvoon Huntersilta hyvän puolustuspelaamisen kautta. Hunters kaatui vähämaalisessa ottelussa 3 – 1 (0 – 0, 1 – 1, 2 – 0).
– Suorituksessa oli eroa kuin yöllä ja päivällä, kun vertaa viime viikonloppuun. Kolmen pinnan voitto oli tärkeä. Puhuttiin ennen peliä, että ei tarvitse olla kaunista. Yksinkertainen on kaunista, Hannuksela kertoi lauantaina.
Hunters piti ottelussa kiekkoa enemmän, mutta Raahe-Kiekon nöyrä puolustaminen tuotti hyvää tulosta. Viimeisenä lukkona olo kotijoukkueen parhaana palkittu maalivahti Patrik Koivisto.
– Nyt puolustettiin keskusta hyvin ja tehtiin paikoista maalit. Hyvä tasonnosto viime viikonloppuun, Koivisto sanoi.
Hunters ehti toisessa erässä siirtyi johtoon, mutta ennen taukoa Jarkko Heikkilä tarjoili maalin takaa Joni Suomiselle paikan tasoittaa ottelu. Päätöserässä Atte Junnila pääsi avopaikkaan ja laukoi tarkasti ottelun voittomaalin.
Lopussa vieraat yrittivät tasoitusta ilman maalivahtia. Raahe-Kiekolla oli parikin tilaisuutta maaliin. Lopulta Jesse Häkkinen 0+2 petasi Toni Nurmiselle 1+1 paikan ja vieraiden yritys nousta oli ohi.
– Luotettiin omaan tekemiseen ja että saadaan luotua tarvittavat paikat, Hannuksela sanoi.
Sunnuntaina Raahe-Kiekko kohtasi Järvenpään Haukat, joka edellisviikonloppuna kaatoi kotihallissaan raahelaiset. Raahe-Kiekko sai ottelussa lauantaita paremmin omaa peliä kulkemaan ja vei hienokseltaan ottelua.
Haukat pääsi kuitenkin tekemään avausmaalin reilun kolmen minuutin pelin jälkeen. Raahe-Kiekon avauserässä tasoihin nosti slovakkihyökkäjä Richard Miscik. Paikkoja olisi ollut useampaankin osumaan, mutta maalihanat sulkeutuivat molemmilta joukkueilta.
Toisen erän alkuun Raahe-Kiekko hoiti ensin oman alivoimansa helposti pois alta. Ylivoimalle päästyään Raahe-Kiekko sai useamman maalipaikan. Lopulta maskissa päivystänyt puolustaja Jarkko Heikkilä sai paluukiekon ja vei Raahe-Kiekon johtoon.
Haukat kuittasi kuitenkin maalin nopeasti. Vieraiden tasoituksen jälkeen kaukalossa mentiin päästä päähän vauhdilla. Tilanteita sai enemmän Raahe-Kiekko, mutta viimeistelyn tarkkuus jätti toivomisen varaa.
Tilanteet jatkuivat kolmannessa erässä, mutta viimeistely oli vaikeaa. Haukat näytti mallia tehokkuudesta ja meni 2 – 3 johtoon. Raahe-Kiekko sai kiekon maaliin 53 minuutilla, mutta maali hylättiin korkeana mailana.
Raahe-Kiekko pääsi vielä pelaamaan lopussa ylivoimaa, mutta tehokkuus loisti edelleen poissaolollaan ja Haukat pääsi juhlimaan 2 – 3 (1 – 1, 1 – 1, 0 – 1) voittoa.
Yksi este Raahe-Kiekon maaleille oli Haukkojen maalivahti Samu Mäkinen, joka torjui ottelussa 45 kertaa. Välillä hieman tuurillakin, mutta voittavat joukkueet yleensä omaavat juuri ripauksen tuuria.
– Maalipaikkoja kyllä riitti, mutta tämä on hokia. Vastustajan veskari pelasi hyvin. Turha tässä on lähteä synkistelemään. Keskitytään keskiviikon peliin, Hannuksela sanoi.