PattUn nai­sil­le selvä voitti sie­vis­tä

Pattijoen Urheilijoiden naiset ottivat vakuuttavan voiton Raahessa vierailleesta Sievin Sisusta. Keskiviikon suomensarjan kamppailu päättyi PattUn 2-0 (13-6, 3-0).

–Muutettiin lyöntijärjestystä ja peluutettiin rohkeammin kotiutuksissa. Hyvä peli kaikilta, PattUn pelinjohtaja Timo Lassila kommentoi.

Uusi järjestys tuotti tulosta ja PattUn peli kulki sisällä hienosti. PattU ei hakenut väkisin pesiä täyteen, vaan yritti kotiutuksia kaikista tilaisuuksista.

–1–3-tilanteistakin kotiin ja toimi hyvin. Olisi pitänyt toisellakin jaksolla jatkaa rohkeammin, Lassila sanoi.

Ulkona PattU loisti lähes koko ottelun. Vain yksi ulkovuoro oli heikko, kun Sievi takoi kaikki juoksunsa avausjakson toisen tasoittavalla.

–Seitsemän hyvää ulkovuoroa, Lassila totesi.

Sievi nousi ainoalla onnistuneella sisävuorolla tasoihin avausjaksolla. PattU ei noususta lamaantunut, vaan takoi heti perään viisi juoksua kolmannen aloittavalla.

Toisella jaksolla PattUn sisäpeli ei yltänyt aivan samanlaiseen räiskeeseen, mutta kolme lyötyä riitti hyvin, kun ulkona räpylä kesti vieraiden yritykset.

PattUn ykköspalkittu oli Noora Lamberg, joka takoi löi kaksi ja toi yhden. Mailan varressa Lamberg taituroi 11 kärkilyöntiä. Kakkospalkittu oli selkävaivat taakseen jättänyt lukkari Noora Leppälä 1/1.

Vitoseksi siirtynyt Jonna Heinula kotiutti viidesti. PattUn muut tehopelaajat olivat Viivi Lassila 0/1, Emilia Hannila 0/2, Jenni Hack 2/3, Päivi Mensonen 1/1, Sini Pikkarainen 0/2, Vilma Lehto 0/2, Kiia Kylmälä 0/3 ja Ida Anttila 4/0.

Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä