Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun kirjastojen Pohjoinen lukuhaaste on saanut hyvän lähdön.
Haaste julkistettiin maanantaina ja samalla avattiin Facebook-sivu. Torstain iltapäivään mennessä sivulla oli jo 186 tykkääjää.
Haasteessa on 25 tehtävää. Ensimmäisessä pyydetään lukemaan kirja, joka on julkaistu lukijan syntymävuotena. Muita tehtäviä on esimerkiksi lukea Finlandia-palkittu kirja tai palkitun kääntäjän kääntämä kirja.
Haasteen esikuvana on Helsingin alueen kirjastojen 50-kohtainen Helmet-haaste. Se on ollut alusta saakka hyvin suosittu.
– Halusimme innostaa meidän asiakkaita lukemaan sellaista kirjallisuutta, mitä he eivät ehkä normaalisti lukisi, Raahen kirjaston aikuistenosastonjohtaja Kirsi Korhonen sanoo.
Haasteen Facebook-sivulla on keskusteltu muun muassa siitä, mikä haastekohta tuntuu mielenkiintoisimmalta tai haastavimmalta.
– Paljon on kysytty tämän vakavuusastetta, Korhonen sanoo ja lupaa, että tehtäviä saa ja pystyy tulkitsemaan aivan vapaasti.
Korhonen kertoo palautetta tulleen siitä, että haaste voisi olla nimensä mukaisesti enemmän pohjoissuomalaisuuteen keskittyvä.
Haasteen ei ole tarkoitus jäädä yhden vuoden kokeiluksi, joten sen sisältöä voidaan jatkossa viilata pohjoissuomalaisemmaksi.
Yhden kokomittaisen haasteen lisäksi vuoden aikana on tulossa muutamia pienempiä yhdeksän kohdan haasteita.
Haasteeseen saavat osallistua ihan kaikki.