
Raahessa nähdään ensi viikonloppuna moninkertainen maailmanmestari, kun varkautelainen Markku Levänen tulee kilpailemaan Puluvärkki Ice -tapahtumassa järjestettävään potkukelkkailun MM-esikisaan.
Viimeisen MM-kulta ripustettiin Leväsen kaulaan Norjassa viime lauantaina. Kyseessä oli alamäkipotkukelkkailun MM-kisat, joista mestaruus oli suomalaiselle jo neljäs peräkkäinen.
Mutta Leväsen taskusta löytyy maailmanmestaruuksia myös tasaiselta maalta. Niiden lukumäärää mies ei jaksa muistaa.
– On niitäkin muutama, pian 47 vuotta täyttävä Levänen hymyilee.
Levänen sai ensikosketuksensa potkukelkkoihin jo pienenä poikana.
– Koulumatkoja mentiin potkukelkalla. Kilometrin matka meni mennen tullen päivässä. Meillä oli kotona vain yksi kelkka, ja tapeltiin sisarusten kanssa, kuka sen sai käyttöönsä.
Aikuisiällä hän innostui potkukelkkailusta oman kunnon kohotuksen takia.
– Selän kanssa oli vähän ongelmia, ja jenkkakahvat alkoivat kasvaa liian vähäisen urheilun takia. Pojalle oli hommattu potkukelkka, ja se vei minutkin mennessään.
Myöhemmin hän kuitenkin kiinnostui myös kilpailemisesta. Ja se kannatti, sillä menestystä on tullut.
– Ekana harrastin potkukelkkailua pari vuotta kuntoilumielessä, mutta mieli teki palata takaisin kilpakentille. Ja sitten kun rupesi pärjäämään, aloin treenata entistä enemmän, aikoinaan triathlonia harrastanut Levänen taustoittaa.
Tällä hetkellä Levänen ei ole töissä, joten hän on voinut keskittyä täysin treenaamiseen.
– Voi sanoa, että olen nyt täyspäiväinen potkija, ammattilainen. Nyt on aikaa potkukelkkailla, Levänen naurahtaa.
Tämä näkyy myös miehen kilometrimäärissä, mitä hän on kelkan päällä viettänyt. Äkkiseltään laskettuna niitä on kertynyt jo noin 1200.
– Tänä talvena olen päässyt paremmin kelkkailemaan. Siinä se määrä on pyörinyt suunnilleen tuhannessa kilometrissä. Ja kesäisin kilpailen lisäksi potkulaudalla, Levänen valottaa.
Savossakin on riittänyt tänä talvena lunta, mutta aivan joka paikassa potkukelkalla ei pysty liikkumaan.
– Alkutalvesta olosuhteet olivat loistavat, sai mennä teitä pitkin. Sitten kun niitä alettiin hiekoittaa, piti siirtyä etsimäään jääratoja. Olen siinä onnellisessa asemassa, että täällä on tekojää, joten pääsen syksyllä hyvissä ajoin jäälle. Tosin yksi rinki on vain 250 metriä, joten puolentoista tunnin treenin aikana ehtii kiertää useamman ringin, Levänen naurahtaa.
Raahessa järjestetään ensi viikon lauantaina toisen kerran potkukelkkailun MM-esikisat. Ne ovat tavallaan lämmittelyä siitä seuraavana viikonloppuna Multialla järjestettäville oikeille MM-kisoille.
Levänen ei päässyt viime vuonna Raaheen potkuttelemaan, mutta nyt tilanne on toinen. Pystyykö kukaan haastamaan sinua täällä?
– Jos Lahtisen Jussi on siellä. Hän taisi hallita Raahessa viime vuonna.
Markku Levänen
Potkukelkkailun ammattilainen Varkaudesta.
Voittanut neljä kertaa alamäkipotkukelkkailun maailmanmestaruuden. Kaikki mestaruudet ovat tulleet peräkkäisinä vuosina.
Viimeisin maailmanmestaruus tuli viime viikonloppuna.
Voittanut myös muutaman maailmanmestaruuden tasaisen maan potkukelkkailussa.
Osallistuu tänä viikonloppuna Kuopiossa 50 kilometrin kisaan.
Ensi viikonloppuna mukana MM-esikisoissa Raahessa.
Puluvärkki Ice
Raahessa lauantaina 3.3. kello 10 alkava tapahtuma, jonka yhtenä osana ovat potkukelkkailun MM-esikisat.
Tapahtumassa on MM-esikisojen lisäksi myös haasteviesti sekä runsaasti oheisohjelmaa.
Kisojen kaikista osallistumismaksuista puolet lahjoitetaan hyväntekeväisyyteen.