Kauppaporvarin aulassa odotti sinnikkäästi nelisenkymmentä kuulijaa tunnin verran myöhässä ollutta Merja Kyllöstä seurueineen. Iltakuuden maissa odotus palkittiin ja virkeän oloinen Kyllönen pääsi mikrofonin varteen lataamaan vaaliteesejään.
–Tärkeimpänä ihmisten arjesta ja tästä ajasta on noussut esille eriarvoisuus, niin ihmisten kuin alueidenkin. Vasemmiston teema ei ole ollut turha. Suomessa puhutaan metropolimaailman kehittämisestä, mutta kokonaiset alueet uhkaavat pudota kehityksestä, Kyllönen puhui.
Suomea ristiin rastiin kiertänyt Kyllönen kertoi saaneensa voimaa kampanjaan ihmisten kohtaamisista.
Erityisesti syrjäytyneet ikäihmiset ja nuoret ovat koskettaneet häntä.
–Heidän kohtaamisensa ovat antaneet uskoa, että olen oikealla asialla.
Presidentin hän kokee olevan arvojohtajana juuri vuoropuhelun ohjaajana siihen suuntaan, että eriarvoisuus saadaan vähenemään.
–Puhun eriarvoistumisesta paljon, koska se on yksi sisäisen turvallisuuden uhkista. Presidentin on oltava kiinnostunut siitä, että jokaisella on esimerkiksi inhimillinen toimeentulo.
Rauhan asia on ollut yksi Kyllösen teemoista, joita hän on tuonut mukaan vaalikeskusteluihin.
Neljän viikon aikana hän on saanut ilokseen huomata, että rauha tarttuu.
–Rauha ja solidaarisuus ovat asioita, joiden eteen on tehtävä työtä. Istuva presidenttikin myönsi, että meiltä puuttuu diplomaattista osaamista.
Kyllönen pahoitteli, ettei erinomaista Aalto-yliopistossa järjestettyä nuorten tenttiä televisioitu. Nuoriso oli antanut ehdokkaille kylmää kyytiä.
–Nuorten viesti meille oli, että olemme ulkona kuin lumiukot todellisista turvallisuusuhkista. Nuori, kouluttamaton mies on isompi turvallisuusuhka kuin mikään muu. Pojat syrjäytyvät koko Euroopassa, Kyllönen sanoi.
Niinpä Kyllönen kannattaakin yleisen oppivelvollisuuden ulottamista 18 ikävuoteen asti. Sitä kautta pidettäisiin nuoret kiinni tavoitteessa, että kaikilla nuorilla olisi edes ammatillinen tutkinto.