Raahesalissa on torstaina 13. 6. ainutlaatuinen konsertti, kun venäläinen Anton Varentsov, baritoni, ja Ivan Tsarjev, piano, konsertoivat venäläisrunoilija A.S. Pushkinin 220-vuotisjuhlan merkeissä. Pushkinin syntymästä on kulunut nyt 220 vuotta.
Varentsov ja Tsarjev ovat useissa kansainvälisissä musiikkikilpailuissa menestyneitä muusikkoja. He konsertoivat Raahen lisäksi ainoastaan Helsingissä tämän kertaisella Suomen vierailullaan.
Varentsov on Natalia Sacille nimetyn Moskovan valtiollisen akateemisen lasten musiikkiteatterin pääsolisti ja kiertää myös muilla konsertti- ja teatterilavoilla. Hän on laulanut rooleja niin venäläisten kuin länsieurooppalaisten säveltäjien teoksissa.
Myös säestäjä Ivan Tsarev on kansainvälisesti arvostettu ja menestynyt pianisti. Hän opiskelee Moskovan valtionkonservatoriossa, ja hänet on palkittu useissa kilpailuissa.
Duetto on osallistunut erilaisiin festivaaleihin, kuten Winterreise- kansanvälinen kamarimusiikkifestivaali, Organ Evenings in Kuskovo, Sauerin urkufestivaali Riiassa sekä Moskovan kansainvälinen urkufestivaali. Duetto on konsertoinut Venäjän lisäksi Latviassa, Tŝekissä, Saksassa ja Suomessa.
Runoilija Pushkinin 220-vuotisjuhlaa varten luotu ohjelmisto koostuu aarioista seuraavista oopperoista P. Tshaikovski: Jevgeni Onegin, N. Rimskij-Korsakov: Mozart e Salieri, M. Musorgski: Boris Godunov, ja S. Rahmaninov: Aleko. Mukana on myös Pushkinin runoihin pohjautuvia romansseja.
Marina Alapere toivoo, että alueen musiikin ystävät ja harrastajat tulisivat konserttiin, sillä tilaisuus on harvinainen laatuaan.
Tapahtuman järjestäjä Raahen Venäjä-seura sai yhteistyökumppanikseen järjestelyihin Venäjän tiede- ja kulttuurikeskuksen, Raahen kaupungin sekä myös Siikajokilaakson Suomi- Venäjä-seuran. Konserttiin on vapaapääsy.
Lehdessä 8.6. -19 julkaistussa jutussa oli väärä viikonpäivä. Konsertti on siis torstaina 13.6. eikä keskiviikkona.