Raa­he-Kie­kon vie­ra­sot­te­lu pe­ruun­tui lauan­tail­ta

Raahe-Kiekon sisäisen pistepörssin ykkönen Atte Junnila 15+16 saa odottaa sunnuntaille mahdollisuutta pistesaldon kasvattamiseen.
Raahe-Kiekon sisäisen pistepörssin ykkönen Atte Junnila 15+16 saa odottaa sunnuntaille mahdollisuutta pistesaldon kasvattamiseen.
Kuva: Roy viitanen

Raahe-Kiekon piti alunperin kohdata II-divisioonan vierasottelussa RoKi Rebelsin. Rovaniemeläisten pyynnöstä ottelu siirtyi pelattavaksi tiistaina 9.helmikuuta Raahessa.

– Perusteena oli Rebelsin pelaajapula. Kokeilin ja sain jääajan Raaheen tiistaille, Raahe-Kiekon joukkueenjohtaja Tapani Ojala kertoi.

Raahe-Kiekolle ottelun vaihtuminen pitkästä vieraspelimatkasta kotihalliin sopi luonnollisesti hyvin.

– Pari tuhatta rahallista säästöä, kun ei reissata ja syödä. Mukavaa se on varmaan pelaajillekin pelata kotona. Joskus käy näin, Ojala sanoi.

Otteluohjelman muutos tuo Raahe-Kiekolle kolmen kotipelin putken.

Sunnuntaina 4.helmikuuta Raahessa vierailee Nivala Cowboys. Tiistain RoKi Rebels ottelun jälkeen edessä on perjantaina 9.helmikuuta Ylivieskan Jääkarhujen kohtaaminen.

II-divisioonan runkosarja päättyy Raahe-Kiekon osalta 17.helmikuuta, kun raahelaiset kohtaavat Sotkamon Kiekon Sotkamossa.

Ilmoita asiavirheestä