Raahen kaupunki harkitsee uudelleen kaikkien niiden kehittämissuunnitelmiensa tarpeellisuuden, joiden toteuttaminen ei ole vielä alkanut. Kaupunginhallituksen linjaus koskee muun muassa rakentamista, kaavoitusta ja uusia toimintoja.
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jarmo Myllymäki (kesk) sanoo, että jo sopimukseen edenneitä hankkeita ei keskeytetä, mutta muiden aikataulut, rahoitus ja ennen kaikkea tarpeellisuus arvioidaan uudelleen. Tämä koskee esimerkiksi suunnitteluvaiheessa olevia kouluhankkeita ja niiden mitoitusta sekä englanninkielisen opetuksen aloittamista.
– Kaupungin kehittäminen ei kuitenkaan pysähdy. Suuntaamme tässä muuttuneessa tilanteessa entistä tarkemmin elinvoimaa parantaviin hankkeisiin eli keskustan alueen kehittämiseen, että tässä kaupungissa olisi pitovoimaakin edes jonkun verran.
Fennovoiman ydinvoimalahanke on jämähtänyt suunnitteluvaiheeseen ja tavoitetta laitoksen valmistumisajankohdasta on lykätty neljällä vuodella. Uudelleen avatun Laivan kultakaivoksen tuotanto on jälleen keskeytyksissä ja Nordic Gold Oy on talousvaikeuksissa, ja Ferrovan Oy ilmoitti perjantaina, että Raaheen suunniteltu metallitehdashanke päättyy ja yhtiö hakeutuu selvitystilaan.
Myllymäki sanoo, että vaikka ajat ovat vähintäänkin hankalat, ei tulevaisuuden uskoa saa menettää ihan kokonaan.
Lue lisää keskiviikon 27.3. Raahen Seudusta