Raahen ydinkeskustassa käynnistyy kokeilu, jossa Raahelainen muuttuu maksutta kotiin tilattavaksi lehdeksi yleisen jakelun sijaan. Kokeilu käynnistyy keskiviikkona 19.11. Raahen ydinkeskustan alueella. Tavoitteena on näin parantaa jakelun laatua ja lukijoiden palvelua.
Raahelainen pysyy siis maksuttomana, mutta Raahen keskustan kokeilualueella asuvan tulee tehdä tilaus, jos toivoo, että lehti jaetaan omaan luukkuun keskiviikkoaamuisin. Kokeilualue on merkitty punaisella oheiseen karttaan.
Alueella on noin 1500 taloutta. Alueen talouksiin on jaettu esite, jossa on ohjeet maksuttoman tilauksen tekemiseen. Raahen Seudun tilaajille Raahelainen jaetaan entiseen tapaan lehden välissä myös kantakaupungin alueella.
Muihin kaupunginosiin tai kuntiin Raahelaista ei voi toistaiseksi tilata, vaan niissä jakelu jatkuu entiseen tapaan.
Raahelainen on jatkossakin luettavissa maksuttomana näköislehtenä verkossa. Printtilehden voi napata mukaan myös noutopisteestä, joiden määrää on lisätty. Ensi viikosta lähtien Raahelaisen noutopisteitä on Raahen kaupunginkirjastossa, Praatissa, Kauppaporvarin ala-aulassa ja sairaalan kanttiinissa.
Lisätietoja: raahelainen.fi/tilaa