Raahelaisen Niina Rannan kesäkuvakisaan lähettämä Hetki merellä voitti ylivoimaisesti Raahen Seudun kesäkuvakisan.
Videosarjan voittaja Reetta Ronn haastoi Kissanpojat pääsee saareen -videollaan Virpi Suomelan Olkijokisuun rauhaa -videon ja voitti kahdella hännänmitalla. Molempien sarjojen voittajat palkitaan yllätyspalkinnoilla.
Toimituksen valitsemat 10 finaalikuvaa saivat yhteensä 171 ääntä. Voittajakuva sai 56 ääntä.
Toiseksi eniten tykättiin Joel Määtän hauskasta kuvasta Koskelot päiväunilla, joka keräsi 46 tykkäystä. Kuva sai kiitosta äänestäjiltä hienosta, ikään kuin varastetusta hetkestä, jossa on saatu tallennettua harvinainen tilanne. Eräskin lintuharrastaja huokaisi, että "onpa sattunut harvinainen tuuri kuvaajalle".
Anu Vihelän Kesäilta suppaillen nosti esiin yhden uusista merellisistä harrastuksista. Suppaajat olivat tuttu näky viime kesän tyyninä kesäpäivinä Kauneuskanavalla ja Raahen saaristossa. Kuvakulma antaa vaikutelman valtavasta luonnosta ja ihmisestä sen keskellä. Kuva keräsi 25 ääntä.
Neljänneksi äänestettiin Sakari Kanasaaren Oravan herkkuhetki. Oravat ja kissat ovat erilaisten luontokuvien ja eläinvideoiden suosituimpia kohteita. 18 ääntä saaneessa kuvassa kesyyntynyt orava aterioi suoraan kädestä. Kuva korostaa ihmisen ja eläimen mittasuhteiden eroja hauskasti: orava mahtuisi helposti ihmisen kädelle.
Voittajakuvan otti Jasmiina Ylikulju kännykällään helteisenä päivänä Piehingissä meren rannalla.
Hevoset viihtyvät hyvin meren äärellä. Siellä eivät paarmat kiusaa ja joidenkin hevosten kanssa voi uida syvemmälle.
Kuvassa Niina seisoo veden rajassa Nappi-hevosen kanssa ja hänen oma hevosensa Aatu kävelee leppoisasti hiekkasärkkää pitkin kohti, vapaana.
–Aatun naru katkesi ja se lähti tulemaan kohti. En olisi ikinä uskonut, että pidän hevosta irti merellä, mutta luotin, että se ei jätä kaveriaan, Niina nauraa.
Niinalla ja Jasmiinalla on takanaan pitkä yhteinen hevosystävyys. Kuva ilmentää aiheen lisäksi myös sitä, että hevoset ovat keskenään ystäviä, samoin niiden omistajat.
Jasmiinan lapset olivat samalla rannalla uimassa, mutta eivät sattuneet osumaan kuvauslinjalle.
–Tältä hevosten kävelytysreissulta tuli muitakin kuvia. Merellä on aina ihana tunnelma, mutta kun sinne menee hevosten kanssa, on siinä jotakin erityistä.
Suomenhevonen Aatu on menestynyt tänä vuonna mukavasti. Se sai Torniossa käydyssä kilpailussa suomenhevosten aluemestaruushopeaa.