Tasavallan presidentti on ylentänyt Puolustusvoimain lippujuhlan päivänä 4. kesäkuuta 2018 yhteensä 860 reservin upseeria ja erikoisupseeria.
Raahen seudulta Miika Janne Ilari Hartikainen Siikajoelta on ylennetty yliluutnantiksi ja Jouni Samuel Pajukoski Raahesta luutnantiksi.
Majuriksi, komentajakapteeniksi, lääkintämajuriksi ja insinöörimajuriksi ylennettiin yksi, kapteeniksi 116, kapteeniluutnantiksi 10, lääkintäkapteeniksi yksi, yliluutnantiksi 212, merivoimien yliluutnantiksi 11, luutnantiksi 388, merivoimien luutnantiksi 41, lääkintäluutnantiksi 12 ja merivoimien insinööriluutnantiksi 1 henkilö.
Aluetoimistojen päälliköt ovat ylentäneet reservissä Jarkko Juhani Heikkilän kersantiksi ja Arto Matias Alapereen korpraaliksi. He molemmat ovat Raahesta.
Veteraaniasiamies Marja-Leena Sivonen Raahesta on saanut Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitalin kultaristein.