Raa­he­sa­lin syksy täynnä kult­tuu­ria

Vasara ja Nauloja -musikaalissa marraskuun alussa kuulaan Leevit and the Leavingsin hittejä sekä Göstan mietteitä hänen elämästään: nuoruudesta, jalkapallosta, talonmiehenä olosta, kappaleiden synnystä ja maailman menosta.
Vasara ja Nauloja -musikaalissa marraskuun alussa kuulaan Leevit and the Leavingsin hittejä sekä Göstan mietteitä hänen elämästään: nuoruudesta, jalkapallosta, talonmiehenä olosta, kappaleiden synnystä ja maailman menosta.

Raahesalin lavalla nähdään tänä syksynä muun muassa konsertteja ja näytelmiä – kalenteriin riittää merkattavaksi tapahtumaa itse kullekin.

Syksyn aloittaa Taiteiden Yö perjantaina 23.8. ja heti seuraavana päivänä Tapahtumatalo täyttyy Kazecon-tapahtumasta.

4.–7.9. järjestettävät Raahen kirjamessut tuovat tuttuun tapaan yhteen kirjailijavieraita, lukijoita, kirjoja ja kirjallisuuteen liittyviä tapahtumia. Varsinaista messupäivää vietetään lauantaina 7.9., poikkeuksellisesti tänä vuonna kaupunginkirjastolla Fregatti-salin remontin vuoksi. 

Konserttikauden aloittaa Jamppa Tuomisen 70-vuotismuistokonsertti lauantaina 14.9.

Seuraavana torstaina taas on upea elokuvan ja konsertin yhteisesitys: Kari Tapion elämään perustuva Olen suomalainen -elämäkertaelokuva, minkä jälkeen on Joona Jalkasen kipparoima tribuuttikonsertti.

Tangojen ystäviä hemmotellaan Sinivalkoiset Tangot -konsertilla perjantaina 20.9., jossa on mukana myös Raahen Nuorisokuoro.

Dave Forestfield & Jarkka Rissanen Rhythm Revue kiertää Suomea juurimusiikin merkeissä. Raaheen combo saapuu lauantaina 21.9.

Elävän legendan Markku Aron 70-vuotisjuhlakiertue pysähtyy Raahessa perjantaina 25.10.

Raahen oma poika Samuli Putro piipahtaa entisessä kotikaupungissaan kiertueellaan Isä, poika ja pyhät naiset. Raahesalissa hänet nähdään lauantaina 9.11.

Seuraavana maanantaina 11.11. hypätään tunnelmasta toiseen ja matkustetaan Ti-Ti Nallen mukana Raketilla kuuhun!

Yksi syksyn odotetuimmista keikoista tulee varmasti olemaan ELLIPSin keikka perjantaina 22.11.

Seuraavana iltana nostalgiannälkäisiä hemmotellaan Tribute to The Eagles -teemalla 23.11.

Jorma Kääriäinen – Nyt tai ei koskaan - konsertti tarjoilee suurimmat hitit Agentsista tähän päivään 29.11.

Joulukuun 1. päivänä paikallista väriä tunnustaa Raahen Puhallinorkesteri 40-vuotisjuhlakonsertillaan.

Kolmatta kertaa joulun aloittava Erja Lyytinen & Friends: Blue Christmas pistää töppöset vipattamaan torstaina 12.12.

Teatteria syksyllä lavalle tuo ensin Eurooppa Neljä, joka vierailee Raahessa kahden näytelmän voimi. Ensin on Harmony Sisters -musiikkinäytelmä keskiviikkona 30.10. ja heti perään torstaina on lapsille ja lapsenmielisille tarkoitettu Pate, viidakon kuningas.

Gösta Sundqvistin humoristiseen maailmaan pääsemme sukeltamaan Vasara ja Nauloja -musikaalissa lauantaina 2.11.

Kajaanin kaupunginteatterin vierailu maanantaina 4.11. tuo lavalle tiheän draaman Fundamentalisti.

Reijo Taipale -laulunäytelmä Satumaan kuningas nähdään puolestaan myöhemmin, marraskuun 7. päivä.

Yksin sinun – Esitys parisuhteesta ja sen vuosirenkaista on Kajaanin ja Varkauden kaupunginteatterien yhteistuotantoa. Sitä on tarjolla tiistaina 26.11. Perjantaina 29.11.

Kauden päättää perjantaina 13.12. stand-up-show Mars Vs. Venus, jossa ääneen pääsevät Riku Suokas ja Johanna Tohni.

Konserttien ja teatterin lisäksi Raahesalissa juhlitaan tänä syksynä 370-vuotiasta Raahea. Ohjelmisto tulee täydentymään myös Brahe Classican konserteilla sekä useilla paikallisilla tapahtumilla kuten Raahen Naisvoimistelijoiden ja Funky Hall SODAP ry:n tapahtumilla. Myös elokuvanäytökset tuovat oman lisäyksenä Raahesalin ohjelmistoon. 

Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä