Räppäri Ville Nurmisella ei ollut torstaina vaikeuksia houkutella yleisöään kanssaan tanssimaan. Erityisryhmille järjestetyllä keikalla Raahen Teatterilla pantiin jalalla todella koreasti.
Välillä tanssittiin rauhallisemmin, välillä kovempaa.
– Otetaan hiet irti ja tanssitaan hyvät energiat tähän päivään, yllytti esiintyjä yleisöään viimeisen kappaleen alkaessa.
Vajaan tunnin mittainen keikka Raahessa oli jatkumoa Nurmisen tänä vuonna tekemille jo noin 500 keikalle. Määrä on hurja, mutta sille on selityksensä.
– Määrää kasvattaa nopeasti se, että on päiviä, jolloin teen 7-9 keikkaa. Kymmenessä tunnissa ehtii tehdä yhdeksän keikkaa ja vielä ihan hyvissä ajoin kotiin nukkumaan, hän sanoo.
Räppäri kiertää esiintymässä kouluissa, lastenkodeissa, mielenterveys- ja päihdeyksiköissä, kehitysvammaisten palvelukodeissa ja vanhainkodeissa. Alakoulun oppilaille hän puhuu kiusaamisesta, yläkoulun oppilaille muun muassa päihteistä ja itseluottamuksesta. Mielenterveys- ja päihdeyksiköissä aiheina ovat masennus, ahdistus ja päihteet, ja lastenkodeissa hän puhuu nuorille kokemusasiantuntijana.
Toimintakeskus Kuutin sekä Attendon Katinhännän ja Harakkamäen palvelukotien asiakkaille järjestetyllä keikalla Ville Nurminen sai keskittyä viihdyttämään yleisöään, ja yleisöhän viihtyi.
– Aitoja ihmisiä, jotka uskaltavat näyttää tunteensa, kuvaili Nurminen raahelaisyleisöään.
Samanlaista meininkiä kuin torstaina Raahessa, hän sanoo saaneensa aikaiseksi myös vanhainkotikeikoilla.
– On ollut tosi yllättävää, miten ihmiset myös vanhainkodeissa lähtevät kanssani tanssimaan ja taputtamaan.
Torstaisen Raahen keikan järjestivät Raahen Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry, Raahen seudun hyvinvointikuntayhtymä ja Attendo.
– Haluttiin järjestää tällainen tapahtuma asukkaiden iloksi. Tiesimme, että esiintyjä on hyvä ja mukaansa tempaava, Attendon palvelukotien päällikkö Katja Oja kertoo.