Yö-yhtyeen vokalisti Olli Lindholm vastaa puhelimeensa nykyisessä kotikaupungissaan Tampereella. Mies on tullut juuri parturista ja hetken päästä edessä on ainutlaatuinen kokemus.
– Tänään on tällainen hoitopäivä, eli punttia, osteopaaatia ja parturia. Ja nyt lähdetään lavikseen, eli tanssitunnille, jossa on tangoa ja valssia. En ole kertaakaan käynyt siellä, mutta nyt tuli ajatus, että minäpäs käyn. Siellä ihmiset ovat keskimäärin iloisia, Lindholm vakuuttaa.
Mutta ennen lavikseen menoa Ollilla on hetki aikaa rupatella tästä kesästä ja hänen suhteestaan Raaheen. Yö nimittäin saapuu tämän viikon perjantaina keikalle Raahe Festival -tapahtumaan.
Yö on niin pitkän linjan bändi, että heillä on runsaasti kokemuksia Suomen eri kolkista.
Myös Raahe, ja kaupungin monet keikkapaikat, ovat tulleet vuosien varrella tutuksi.
Lindholm muistaa esimerkiksi vanhan ja legendaarisen Nätterporin.
– Nätterpori oli karu paikka. Semmoiset paikkakunnat, kuten vaikka Kokkola ja Raahea, missä ei hirveästi järjestetä tällaisia tapahtumia, on se tunnelma erilainen ja yleisö arvostaa, että heille on järjestetty tämmöinen juhla. Isoilla konserteilla kyllästetyissä kaupungeissa se on niin arkipäiväistä.
Lindholmille tulee mieleen eräs keväinen päivä Raahessa. Siitä on aikaa jo ainakin 20 vuotta.
– Muistan jossain kohtaa 90-luvulla, oltiin siellä keväällä. Se oli superkaunis kevätpäivä ja lähdin jäälle käveleen. Jotenkin tuo muistuu erityisesti mieleen.
Lue lisää Olli Lindholmin mietteitä keskiviikon 27.6. Raahen Seudusta.
Olli Lindholm
19.3.1964 Porissa.
Asuu Tampereella.
Yö-yhtyeen laulajana bändin perustamisvuodesta 1981 lähtien. Tehnyt runsaasti myös soolokeikkoja.
Ollut viime vuosina paljon julkisuudessa The Voice of Finland -ohjelman kautta.
Jatkaa Voice of Finlandin tähtivalmentajana myös seuraavalla kaudella.
Ollut levyttämässä 25 Yön levyä sekä neljää soololevyä. Lisäksi ollut mukana myös live- ja kokoelmalevyillä.
Musiikillinen unelma odottaa kolmen vuoden päästä. Silloin Yö täyttää 40 vuotta ja bändi aikoo tehdä jättikeikan Porin Kirjurinluodossa.
Yö esiintyy Raahe Festivalilla perjantaina 29.6.