Raahen seudun hyvinvointikuntayhtymän lääkärivastaanotolla ja neuvolassa otettiin joulukuun 10. päivä käyttöön sairaanhoitaja- ja terveydenhoitajachatti. Neuvolan chatti on avoinna arkisin kello 10–12 ja lääkärivastaanoton chatti kello 12–14.
Chattia pääsee käyttämään kirjautumalla Nettirassiin. Keskustelu ei onnistu anonyyminä, koska palvelu vaatii vahvan kirjautumisen, eli siihen kirjaudutaan joko mobiilivarmenteella tai verkkopankkitunnuksilla.
Vastaanoton sairaanhoitajia on koulutettu chatin käyttöön. Neuvolassa koulutuksen chatin käyttöön on saanut viisi terveydenhoitajaa.
Sairaanhoitaja Ulla-Marjaana Rajaniemi on ollut chatti-sairaanhoitajana muutaman kerran. Tähän mennessä yhteydenottoja on ollut vain satunnaisesti. Palvelua ei ole vielä kovin laajasti mainostettukaan.
Chatin tarkoituksena on, että asiakas saa vastauksen kysymykseensä hyvin nopeasti. Keskustelu sairaanhoitajan kanssa on reaaliaikaisempaa kuin Nettirassissa, jossa asiakkaan viestiin vastataan viiden päivän kuluessa.
Neuvolan chattiin on tullut muutamia yhteydenottoja muualta Raaheen muuttaneilta. Neuvolapalveluiden tulosyksikön johtaja Anna Pehkonen pohtii, että he ovat ehkä tottuneet käyttämään vastaavanlaista chattia aiemmalla asuinpaikkakunnallaan.
Rajaniemi kertoo, että chatissa asiakkaita neuvotaan, kuinka kannattaa toimia, jos on jokin vaiva. Asiakkaille voidaan antaa esimerkiksi flunssan tai mahataudin kotihoito-ohjeita.
Sairaanhoitajat eivät tee chatissa diagnooseja, vaan niitä varten pitää varata aika vastaanotolle. Chatissa ei tehdä myöskään ajanvarauksia.
Neuvolan chatista on kysytty raskauteen liittyviä asioita. Päivässä molemmat chatit vievät aukioloaikanaan yhteensä kahden hoitajan työpanoksen.
Pehkonen sanoo, että chatti otettiin käyttöön, koska asiakkaille halutaan tarjota mahdollisimman monipuolisia palveluja. Ajan myötä chatin oletetaan vähentävän myös puhelinliikennettä.
Vastaavanlaista palvelua on käytössä eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Oulussa vastaavanlainen chatti on ollut käytössä jo joitain vuosia.
Vt. osastonhoitaja Emilia Jurvansuu-Honkala kertoo, että Oulussa chatti on todettu helppokäyttöiseksi ja palvelusta on pidetty.
Oulussa neuvolachatissa asiakkaat saivat alkuun ottaa yhteyttä anonyymisti. Myöhemmin siirryttiin vahvaan kirjautumiseen. Oulun lääkärivastaanotolla vahva kirjautuminen oli käytössä alusta asti.