Sa­lois­ten Salaman ur­hei­lu­kou­lut aloit­ta­vat

Saloisten Salaman kesäurheilukoulut aloittavat toimintansa heti koulujen lomien alkaessa. Tarjolla on yleisurheilullista tekemistä kolmessa eri ikäryhmässa kuudesta kolmeentoista vuotiaille. Urheilukoulut jatkuvat kahdesti viikossa koko loman ajan.

Urheilukouluja ohjaavat Salaman ohjaajakoulutuksen saaneet nuoret yleisurheilijat. Kesän alussa ohjauksesta vastaavat jo viime kesältä tutut Tommi Ukonmurto ja Lauri Peltomaa. Ohjausvastuu siirtyy asteittain kesän loppuun mennessä hallikaudelta tutuille tyttöohjaajille Anna Ranzille ja Emilia Tuomaalalle.

2004–2006 syntyneille Salama tarjoaa tänä kesänä juoksukoulun, joka kokoontuu maanantaisin ja torstaisin kello 16.00. Samoina päivinä kello 17.00 aloittavat 2010–2011 syntyneitten leikinomaiset ja mukavan monipuoliset urheilukoulut. 2007–2009 syntyneitten urheilukouluvuorot alkavat edelleen maanantaisin ja torstaisin kello 18.00. Kaikki toiminta tapahtuu Koivuluodon urheilukentällä.

Viikkokisoja Salama järjestää tänä kesänä joka toinen tiistai. Aloituspäivä on 13. kesäkuuta. Kisat alkavat kello 18.00, ja niihin voivat osallistua urheilukoululaisten lisäksi myös näitä nuoremmat lapset. Yli 14-vuotiaille viikkokisoissa on lajeja joka toinen kisakerta ensimmäisen ollessa 27. kesäkuuta. Kaikki viikkokisat ovat avoimia, eli niihin voivat osallistua myös urheilukouluja käymättömät lapset ja aikuiset.

Kesäurheilukouluihin voi osallistua kerran tai kahdesti viikossa. Kerran viikossa osallistuville kausimaksu on edullisempi. Etenkin vanhimpien juoksukouluryhmässä on vielä hyvin tilaa ja niihin, kuten muihinkin ryhmiin voi ilmoittautua sähköisesti Salaman kotisivujen kautta (saloistensalama.fi/yleisurheilu).

Ilmoita asiavirheestä