Sar­ja­kär­ki Kopla kuritti PattUa

16 ottelun voittoputkessa rullaileva Kouvolan Pallonlyöjät pisti raahelaisten polttolinjan ja takakentän koville.

Kouvolan Pallonlyöjät näytti kotikentällään Pattijoen Urheilijoiden superpesisjoukkueelle, millainen ero on sarjakärjellä ja keskikastin joukkueella. Kuudennentoista ottelunsa putkeen voittanut KPL oli kaikessa parempi ja kuittasi otteluvoiton ja kolme pistettä lukemin 2-0 (10-4, 5-3). Tällä hetkellä raahelaisjoukkueen taso ei riitä kärkipään porukoita vastaan, varsinkaan jos ulkokenttä antaa turhia avustuksia. Tiistaina niitä tuli jonkin verran.

Kotijoukkueen hahmo ja ykköspalkittu oli lyöjäjokeri Juha Korhonen, joka rallatteli ottelussa peräti seitsemän lyötyä juoksua. Miehen onnistumisprosentti oli laadukas; 88. Ottelun avausjuoksu oli hänen pääsarjauransa 900. lyöty juoksu.

Myös Kouvolan lukkari Janne Kivipelto oli messevällä pelipäällä tiistai-iltana. Hän teki useita kärpäsiä keltamustien etenijöistä.

Raahelaisten hahmoja pelissä olivat lukkari Topi Kosonen sekä etukenttäpelaaja Harri Kolehmainen. Kolehmainen toi kaksi juoksua ja hän meni numerolla kuusi hyvin kentälle. Kosonen puolestaan löi avausjaksolla pari juoksua, ja hän myös lukkaroi kohtalaisen ottelun. Kosonen oli aktiivinen ja teki useita paloja etukentän lyhyistä lyönneistä.

– Pidettiin eilen palaveria ja sovittiin sellaista, että pyritään vähentämään synkistelyä. Ajatukset ovat tahtoneet mennä semmoiseen, kun peli ei ole ollut oikein uomissaan. Oliko sen myötä vai miten, mutta saimme sisäpeliä pyörimään aavistuksen paremmin. Siihen voi olla suht tyytyväinen, mutta sitä ei käy kieltäminen, että räpylässä oltiin huonoja. Varmaan puolet heidän juoksuistaan tuli meidän virheillä. Sinne asti se iloisuus ei vielä yltänyt, PattUn kakkospelinjohtaja Jari Luoto arvioi.

Avausjaksolla koeteltiin erityisesti PattUn polttolinjaa, mutta myös takaa syntyi juoksuja. Toni Laakso nimittäin paukautti toisessa vuoroparissa pallon maisemiin, kun kolmoskoppari Teemu Juntunen yritti hakea syöksykoppia, eikä aivan onnistunut siinä. Kakkoskoppari Tuukka Sarkkinen ei ennättänyt taustalle varmistamaan.

PattU sai pientä lohtua toisen vuoroparin tasoittavallaan, kun kolmosena pelannut Topi Kosonen löi samalla lyöntivuorolla kaksi taidokasta kotiutusta. Saumapuhkaisulla kotiin kirmasi Kolehmainen. Toisen juoksun Kosonen löi selkeästä taktisesta väärästä.

Tämän jälkeen isännät näyttivät taas sisävuorolla pelaamisen mallia. Pääarkkitehtina oli jälleen Juha Korhonen, joka löi läpi kakkospesän päältä. Vesilätäkkö pysäytti pallon, mutta silti lyönnillä syntyi yksi juoksu. Sitä ennen Korhonen oli ehtinyt kotiuttaa saman lyöntivuoron aikana jo kerran. Tilanne oli taululla jo 8-2.

Kopla iski vielä pari tikkiä, eikä raahelaisjoukkue pystynyt luomaan todellista kiriä. Jokeripaitaiset Jari Törmänen ja Tapio Salo tosin kaunistelivat vielä lukemia neljännen tasoittavalla.

Toisella jaksolla Ossi Meriläinen löi avausjuoksun hermopallolla polttolinjaan. Kyseessä oli Meriläiselle jo ottelun viides yritys, joka vihdoin tuotti tulosta miehen entisellä kotikentällä.

KPL kuitenkin hivuttautui edelle Korhosen ja kumppaneiden lyönneillä, tosin ulkokentältä tuli myös apuja kiitettävästi.

Tauolla lyöntivireensä löytänyt Meriläinen onnistui kolmannen vuoroparin alussa samalla lyöntivuorolla pari kertaa, joten peli oli 3-3. Jälkimmäisessä juoksussa Jere Achrén osoitti peliälyään ja nopeuttaan, sillä hän karkasi upeasti koppareille asti painuneella merkkaamattomalla lyönnillä kolmoselta kotiin.

Kotijoukkue teki kuitenkin sen mitä pitikin. Se iski vastustamattomasti pari juoksua, eikä PattU pystynyt vastaamaan.

Tiistaisen ottelun kolmostilanteet kirjattiin isännille 24-17. Ottelua seurasi reilut 1600 katsojaa.

Ottelu osoitti jälleen sen, että PattU kaipaisi kipeästi takaisin kokenutta Paavo Peltoa, joka on ollut alaraajavamman takia sivussa useasta pelistä. Mies on mukana vieraspelireissulla, joten on hyvä mahdollisuus, että Pelto pelaa keskiviikkona vieraspelireissun toisessa ottelussa Haminassa.

– Paavo tulee todennäköisesti kokoonpanoon. Paven sisäpeliroolia pitää katsoa huomenna. Voi olla, ettei hän ole vielä ykköskärjessä mukana, Luoto paljasti.

Sarjanousija Haminan Palloilijat kulkee kuuden ottelun tappioputkessa, joten raahelaisten pitää hakea sieltä täysi pistepotti.

Muuten joukkue valahtaa tasaisessa sarjassa aivan liian alas taistelussa ylemmän keskikastin sijoituksista.

– Nyt meillä alkaa tulla eteen päävastustajat. Ei ole muuta mahdollisuutta kuin että homma kääntyy Haminassa. Tämän päivän sisäpeli antaa uskoa, sillä saimme painetta, vaikka kaarella tuli tänään yllättävän paljon virheitä. Niitä ei ole juuri tällä kaudella tullutkaan. Mutta hankala näitä pelejä on voittaa, jos räpylä ei kestä, Luoto mietiskeli.

Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä