Seurat mukana te­ko­jään kat­ta­mi­ses­sa

Raahen tekojään kattaminen kokosi toistakymmentä jäähallia käyttävien seurojen edustajaa keskustelemaan jäähallille tällä viikolla.
Raahen tekojään kattaminen kokosi toistakymmentä jäähallia käyttävien seurojen edustajaa keskustelemaan jäähallille tällä viikolla.
Kuva: VESA JOENSUU

Jäähallin käyttäjät kokoontuivat keskiviikkoiltana pohtimaan ajatusta tekojään kattamisesta jäähallille.

Miten kokous meni, Raahen Jääkiekkoklubin puheenjohtaja Ari Pohjola?

– Kaikkien näkemys on, että tarve on iso. Eka kertaa palaveerattiin asiasta.

Kuinka paljon oli väkeä?

– Paikalla oli toistakymmentä henkilöä. Oli harrastekiekkoseurojen, Teräs-Kiekon, RJK:n ja taitoluistelijoiden edustajia.

Miten hanke nyt etenee?

– Nyt odotellaan kaupungin liikuntatyöryhmän esitystä. Sehän on kaupungin omistama liikuntapaikka. Seuroissa katsotaan, miten voidaan auttaa tätä hanketta.

Joko nimesitte edustajianne työryhmään?

– Seurat keskustelevat keskenään vielä. On pyydetty, että ne nimeävät ensi viikolla jäseniä työryhmään. Ei siitä suurta 20-henkistä leegioita kannata tehdä. Tusina riittää tai vähemmänkin.

Onko jokin halliyhtiö valmis laatimaan tekojään kattamisesta suunnitelman ilmaiseksi?

– Joku yksittäinen henkilö kertoi tällaista. En tiedä siitä. Pitää tutustua aiempiin vastaavantapaisiin hankkeisiin ja etsiä eri avustusmuodot. Palloiluhalliinkin kerättiin avustuksia. Onko mahdollista, että kaupunki rakentaa ja avustetaan rahoitusta esimerkiksi keräämällä lahjoituksia? Kustannusarvio on niin suuri, että siinä tarvitaan apuna käyttäjiä, asiasta kiinnostuneita ja avustuksia. Jääkiekkoliittokin voisi olla jollain lailla mukana ja antaa joko osaamista tai rahaa.

Eli jonkinlainen hanke tästä pitäisi tehdä?

– Joo. Liikuntapaikkatyöryhmä tekee esityksensä. Se menee tulevaisuuslautakunnalle ja siitä eteenpäin. Toivomme, että tekojään kattaminen pääsee hankelistaan ja että suunnittelurahaa tulisi nopeasti. Ensin pitää olla hyvät suunnitelmat, ja sitten jossain kohtaa pitäisi saada rahoitus järjestettyä.

Paljonko talkoohalukkuutta esiintyi?

– Ei ruvettu työlistoja vielä tekemään.

Milloin Raahessa on katettu tekojää?

– Optimistisesti ajatellen yksi vuosi menee suunnitteluun ja 2 vuotta pitää varata toteutukseen. 3 vuoden päästä voisi olla valmista.

Palloiluhalli polkaistiin kuitenkin nopeammin pystyyn?

– Tekojää on kaupungin maalla, ja kaupunkia pitää kuunnella.

Ilmoita asiavirheestä