Sii­vous­päi­vä­nä kier­rä­te­tään

Valtakunnallinen Siivouspäivä muuttaa jälleen naapurustot isoiksi kirpputoreiksi ja markkinoiksi kierrättämisen ystävien valtakunnallisena juhlapäivänä 25.5.2019. Kuka tahansa voi kaupata tavaroitaan vaikka omalla pihallaan. Siivouspäivällä ei ole virallista järjestäjää, sillä jokainen osallistuja on oman myyntitapahtumansa järjestäjä.

Raahessa seminaarialueen piha on kirppistelijöiden käytössä jo neljättä kevättä. Siivouspäivän hengen mukaisesti myyntipaikat ovat maksuttomia, paikkoja ja pöytiä on rajoitetusti ja ne täytetään saapumisjärjestyksessä ilman ennakkoilmoittautumista. Jokainen myyjä huolehtii omasta myyntipisteestään, sen pystyttämisestä ja siivoamisesta.

Seminaarilla Siivouspäivä nivoutuu tänä vuonna osaksi Hanketoiminta ja kehittäminen -yksikön järjestämää Seminaarin kevätmessut -kokonaisuutta, johon kuuluu kirpputoritapahtuman ohella myös mm. korjaus- ja perinnerakentamismessut. Kevätmessut järjestetään vanhalla Seminaarilla 25.5. kello 11-15. Hakalan vanha bussi kuljettaa ihmisiä maksutta seminaarialueen ja keskustan välillä tapahtuma-ajan.

Raahen museo osallistuu Siivouspäivään perinteisen kirjakirppiksen muodossa. Tarkoituksena on laittaa kiertoon kirjoja, lehtiä, pelejä, julisteita ym. painotuotteita. Kuka tahansa voi tulla paikan päälle Soveliuksen talolle kello 12-16 myymään kirjojaan tai muita edellä mainittuja tuotteita. Myyntipaikkavaraukset tehdään museolle etukäteen esimerkiksi sähköpostilla osoitteeseen museo@raahe.fi.

Raahessa Siivouspäivään osallistutaan myös entisen verotoimiston paikoitusalueella Fellmanin puistokadulla, jossa järjestetään kaikille avoin kirppistapahtuma kello 11-15. Ohjelmassa on kirpputorimyynnin ohella myös muun muassa musiikkia.

Tiedot kaikista Siivouspäivän myyntipisteistä löytyy kootusti osoitteesta siivouspaiva.com.

Ilmoita asiavirheestä