Suomen 2001-tyttömaajoukkue pelaa aktiivista ja rohkeaa jalkapalloa sunnuntaina Koivuluodossa. Päävalmentaja Marko Salorannan mukaan Suomi-Ruotsi-maaottelussa pallokontrollia pitävät Suomen 2001-syntyneet tytöt.
–Me pyrimme avaamaan kaikkia joukkueita vastaan alhaalta kontrolloidusti. Olemme myös onnistuneet siinä hyvin jopa Espanjaa, Italiaa ja Englantia vastaan, toteaa Saloranta.
Pelin rakenteluvaiheessa TU16-tyttömaajoukkueella on monia tapoja edetä keskikentän läpi hyökkäyskolmannekselle. Maajoukkueessa on erilaisia pelaajatyyppejä ja heidän vahvuuksiaan käytetään hyväksi keskikentällä.
–Haluamme murtautua keskeltä ja luoda ylivoimia keskelle, mutta murtaudumme myös tarvittaessa laidasta hyökkäämisen monipuolistamiseksi, koska meillä on hyviä 1 v 1 -pelaajia, korostaa päävalmentaja.
Murtautumisvaiheessa tyttömaajoukkue luo maalintekopaikat pääsääntöisesti kolmella tavalla: syöttämällä murtosyötöt läheltä puolustuslinjaa, murtautumalla kombinaatioilla tai voittamalla 1 vastaan 1-tilanteet rangaistusalueen tuntumassa.
Päävalmentaja Salorannan mukaan 2001-tyttömaajoukkue pyrkii olemaan puolustussuuntaan todella aggressiivinen joukkue.
–Prässäämme paljon ylhäältä ja pallonmenetyksien jälkeen haluamme voittaa pallon todella nopeasti takaisin joukkueellemme. Olemme kehittyneet myös paljon tiiviissä ja aggressiivisessa oman kolmanneksen puolustamisessa, kun sitä kuitenkin ajoittain tarvitaan näissä huippuotteluissa.
Heinäkuun 2. päivä kello 18.30 alkavan Suomi-Ruotsi-ottelun lisäksi Koivuluodossa pelataan kello 14.30 Islanti- Ranska -maaottelu. Avoimen TU16 PM-turnauksen Raahen ottelut järjestää FC Raahe yhteistyössä Suomen Palloliiton ja Raahen kaupungin kanssa.