Taiteiden yössä oli tarjolla monenlaista menoa ja meininkiä taiteennälkäisille. Useat taidenäyttelyt, musiikkiesitykset ja kokoperheen ohjelmanumerot vetivät kosolti väkeä ympäri Raahen keskustaa nauttimaan tunnelmasta.
Aivan tapahtumientäyteisen illan aluksi lapset pääsivät Taavetin kadonneen kirjastokortin aarrejahtiin Raahen kirjastolla. Paikalle olikin intoutunut tuvan täydeltä lapsiperheitä.
– Me nähtiin Taavetti siellä! Kommentoi nelivuotias aarrejahdin läpäissyt Vilja Hintsala äitinsä Riinan, veljensä Toukon ja ystävänsä Julian rinnalta.
Aarrejahdin suorittaneet jäivät odottamaan mahdollisia jännittäviä uutisia palkintoarvonnan tuloksista, kuka saakaan Risto Räppääjä -kirjan?
Patalassa oli taiteen ystäville tekemistä joka lähtöön: muun muassa grafiikan työpajaa, kangasfrisbeen ja kuultotaulun maalaamista ja graffitin kutomista. Graffitia kutovat Julia Väyrynen ja Jenni Kalliokoski kertoivat, että Patalan taiteiden yöhön oli mukava tulla. Grafiikan työpajassakin oli käyty vierailemassa.
– Ei kiinnosta, kommentoi Benjamin Tähjä sarjakuvien tekemisestä Patalassa hymynkare huulillaan.
Vaikkei sarjakuvat innostaneet, löytyi silti mieluisaa taiteilua Tähjällekin Patalasta piirtämisen parista.
Toivottuja suosikkikappaleita päästiin kuulemaan puolestaan Kauppaporvarin kulttuuri- ja kongressitilojen ala-aulassa. Pytinki-kuoron laulujukeboksi esitti muun muassa Talvikko Ahon, Hilkka Järven ja Aino Mikkosen toivekappaleet.
– Tähän asti ainakin ollut aivan ihanaa, mitä muuta voi sanoa, kommentoi Aho toivekappaleensa Lennä mun lempeni soidessa.
Paljon muutakin mahtui luovan kaupunkifestivaalin iltaan.
Lue lisää maanantain 20.8.2018 Raahen Seudusta.