Raahen Seudun edus­kun­ta­vaa­li­ko­ne avautui – ­Vas­taa ja löydä sinulle sopivin eh­do­kas!

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

Tilaajille

Tam­mi­kuus­sa ei hukuttu – edel­li­nen nol­la­lu­ke­ma 12 vuotta sitten

Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ennakkotietojen mukaan tammikuussa ei tapahtunut tapaturmaisia hukkumisia. Edellisen kerran nollalukema on kirjattu SUH:n ennakkotilastoihin tammikuussa 2010. Viime vuonna tammikuussa hukkui 9 ihmistä.

– Vaikka tammikuussa tietoomme ei tullut hukkumisia, jäistä pelastettiin mediatietojen mukaan kymmenkunta ihmistä sekä viranomaisten että kanssaihmisten toimesta. Helmikuu alkoi kuitenkin ikävästi kahden ihmisen hukkuessa moottorikelkan vajottua jään läpi Kotkan Syväsalmessa, sanoo Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton viestintäasiantuntija Niko Nieminen liiton tiedotteessa.

Jäätilanne on Suomessa ollut poikkeuksellisen hyvä tammikuussa ja ihmiset ovat päässeet nauttimaan jäällä liikkumisesta. Turvallisen jäällä liikkumisen edellytys on, että tuntee jään ja jäällä kulkemiseen liittyvät riskit sekä varustautuu oikein.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.