Ilmastonmuutos tulee näkymään maanteiden talvihoidossa: plussakelit lisääntyvät ja talven vesisateet vaikeuttavat teiden hoitoa, Pohjois-Pohjanmaan ely-keskuksen Timo Mäkikyrö sanoi Raahessa pidetyn tieforumin alkajaisiksi.
Myös kuljetusyrityksiä ja -yrittäjiä edustavan SKAL Pohjois-Suomen toiminnanjohtaja Taavi Heikkinen ennusti, että vaikeita talvia on edessä.
– Ääri-ilmiöt ovat lisääntyneet. Lämpötilat vaihtelevat nollan molemmin puolin, hän listasi.
Tarve kelivaihteluiden ennakointiin ja liukkauden torjuntaan lisääntyy kaikkialla Suomessa.
Ilman muuttuvia sääolosuhteitakin Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa erityisiä haasteita teiden kunnossapidolle aiheuttavat rannikon läheisyydessä nopeat kelivaihtelut ja erilaiset ilmastotyypit ja maasto-olosuhteet.
Tienhoidollisesti viime talvi jäi aikakirjoihin erityisen ilkeänä. Heikkinen ja Mäkikyrö huomauttivat, että tämä talvi on puolestaan ollut hyvä. Tammikuun 25. päivä oli vaikea, mutta muuten kelit ovat olleet kelpoja. Muutos voi olla edessä. Ely-keskuksen aluevastaava Pekka Toiviainen sanoi, että tänä keväänä tulvat ja kelirikot saattavat tulla yhtä aikaa.
– Pelkään, että tulee painorajoituskevät.
Liikennevirasto määrittelee teiden hoidon palvelutason. Koska kaikkia teitä ei voida hoitaa kohtuullisin kustannuksin välittömästi, tiet on luokiteltu eri hoitoluokkiin. Hoitoluokkia on kaikkiaan kuusi, joista Is on korkein ja III matalin. Lisäksi on kaksi luokkaa kevyen liikenteen väylille.
Tienkäyttäjiltä tulleen palautteen perusteella maanteiden talvikunnossapito on mennyt viime vuosina huonompaan suuntaan. Kyseessä on valtakunnallinen ilmiö, mutta raskaan liikenteen kuskeilta tullut palaute on Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun alueella kielteisempää kuin valtakunnassa keskimäärin. Yksityisautoilijoiden antama palaute on alueella linjassa valtakunnallisen tason kanssa.