Tervetuloa viidakkoon! Näin toteaa Raahen Frisbeegolf ry:n puheenjohtaja Matti Rautiainen johdattaessaan toimittajan Raahen frisbeegolfradalle.
Ja puheenjohtaja puhuu totta. Paikka paikoin rata todella muistuttaa viidakkoa. Joillakin väylillä on heinikko jo niin pitkää, että kiekkoja on miltei mahdotonta löytää.
–Ja sieltä on löytynyt tänä kesänä jonkin verran punkkeja, Rautiainen kertoo.
Raahen frisbeegolfrata rakennettiin muutama vuosi sitten Koivuluotoon. Entinen rata jäi Pikkulahden kaavan alle, joten uusi paikka piti löytää.
Seuran puheenjohtaja kävi jokin aika sitten heittelemässä vanhan radan paikalla. Hän myöntää, että tunteet nousivat pintaan.
–Kyllä siellä tuli tippa linssiin. On sitä rataa on ikävä. Se on niin nätti paikka, että sinne olisi ollut mahdollista tehdä jopa SM-kilpatason rata, Rautiainen toteaa.
Koivuluoto vaikuttikin aluksi hyvältä paikalta, mutta viime vuonna se oli todella märkä, ja tänä vuonna kiusana ovat muun muassa pitkä heinä ja vaaralliset kannot, joihin heittäjät ovat jo loukanneet itseään. Ja kuten mainittua, myös punkit ovat iso ongelma.
–Heinä alkoi kasvaa viime kesänä räjähdysmäisesti, Rautiainen taustoittaa.
Näiden ongelmien seurauksena kävijät radalla ovat vähentyneet vuosi vuodelta. Kun lehtijuttua tehtiin keskiviikkoiltapäivänä, ei radalla ollut ketään muita heittäjiä. Eikä ihme, sillä kiekkoja etsiessä heinän seasta lajin mielekkyys vähenee.
–Väki on vähentynyt tällä radalla, vaikka harrastajia Raahessa on paljon, Rautiainen toteaa.
Frisbeegolfia aktiivisesti harrastava Marko Stång on harmissaan kotikaupunkinsa radan kunnosta. Hän ei näe radan tulevaisuutta kauhean valoisana.
–Ei tällä radalla ole tulevaisuutta, jos heinän kasvua ei saada hillittyä, Stång alleviivaa.
Raahen Frisbeegolf ry:n porukka ja muut aktiiviset heittäjät ovat talkoilleet radalla tänä kesänä pari kertaa. Heillä ei kuitenkaan ole esimerkiksi välineitä kantojen pois repimiseen.
Periaatteessa kaupungilla ei ole radan hoitovastuuta, mutta frisbeegolfväki toivoisi apuja siihen. Myös haketta toivotaan kaupungilta lisää.
–Olisi mahtavaa, jos kaupunki ajelisi väylien reunoilta heinät ja repisi kantoja pois. Välillä tuntuu, ettei kaupunki ota tätä lajia ihan tosissaan, Stång harmittelee samalla kun etsii kadonnutta kiekkoaan.
–Siellä ylemmällä tasolla ajatellaan, että tämä on B-luokan laji, Rautiainen säestää.
Puolitoista viikkoa sitten radan 11. väylällä oli tehty ikäviä tihutöitä. Viime syksynä talkoilla rakennettu korotettu heittopaikka oli poltettu käyttökelvottomaksi. Frisbeegolfväki on tehnyt asiasta rikosilmoituksen, mutta mitään ei ole vielä selvinnyt.
–Se oli selkeästi sytytetty tahallaan, koska viereisestä puusta oli revitty tuohta. Sen lisäksi myös radalta oli poltettu yksi roskis, Rautiainen harmittelee ja jatkaa.
–Uusi heittopaikka tehdään aivan varmasti, Rautiainen lupaa.
Mutta vaikka rata kaipaa parannusta, aktiiviset heittäjät käyvät radalla säännöllisesti. Toiveissa on, että uusia heittäjiäkin uskaltautuisi mukaan.
–Meillä on joka torstai kello 18 viikkokisat. Sinne voi tulla heittämään, eikä ole pakko tehdä talkootöitä, Rautiainen naurahtaa.
Tällä hetkellä Raahessa on vain Koivuluodon frisbeegolfrata, mutta toinen saattaa nousta lähivuosina. Sitä on suunniteltu Kyöpelinvuoren puistoon. Radasta ei tulisi täysimittainen, ja se olisi muutenkin aivan erilainen kuin Koivuluodon rata. Väylät olisivat paljon lyhyempiä ja maisema hieman erilainen.
–Se rata sopisi enemmän aloittelijoille, Rautiainen tarkentaa.