Vuonna 1973 perustettu Raahen Tiiranlinna elää muutosten tuulissa. Yrityksen liiketoiminnan operointi siirtyi juuri Firerock ky:ltä Oy Rova-Rest Ab:lle.
Samalla Tiiranlinna-nimi jää historiaan, sillä hotelli vaihtoi juuri nimensä Budget Hotel Raaheksi.
Oy Rova-Rest Ab:n toimitusjohtaja Hilla-Rina Palokari kertoo, että toimintaa on tarkoitus kehittää heti kättelyssä.
– Oy Rova-Rest Ab tulee kehittämään Budget Hotel Raahen majoitus- ja ravintolatoimintaa maltillisesti etenkin loppuvuoden 2019 ja alkuvuoden 2020 aikana. Hotellin nimi on siis jo muuttunut, ajamme sisään uutta liiketoimintamallia, sekä tehdään pientä pintaremonttia ja päivitystä kiinteistöön ja uusitaan Budget Hotel Raahen hotellikalustoa, Palokari kertoo ja jatkaa.
– Kun olemme saaneet ensimmäiset kehitysaskeleet vietyä eteenpäin, katsomme sen jälkeen millaista muuta tarvetta toimintamme kehittämiseen on Raahessa.
Pieni pintaremontti tarkoittaa Palokarin mukaan muun muassa sitä, että hotellihuoneiden kalustoa uusitaan ja yhdenmukaistetaan.
– Ihan ensimmäisenä järjestellään paikkoja ja laitetaan jotain vanhanaikaista pois.
Ravintolapuoli tulee säilymään. Nyt sieltä saa aamiaista, mutta muutakin ruokaa on tulossa listoille. Ja jossakin vaiheessa ravintolasta saa myös alkoholijuomia.
– Haemme anniskeluoikeuksia, Palokari vahvistaa.
Oy Rova-Rest Ab:lla on jo ennestään hotellitoimintaa Lapin alueella.
– Oy Rova-Rest Ab on Sodankylässä kotipaikkaa pitävä yritys ja pyöritämme pohjoisessa useaa toimipaikkaa: Hotelli Sodankylä, Peurasuvannon lomakylä ja mökkivuokrausta Pyhätunturilla ja Sallassa, Palokari valottaa.
Raahesta yritys kiinnostui muun muassa siksi, koska Hilla-Rinan sukua asuu täällä. Muun muassa pitkään Tiiranlinnaa pyörittäneet Palokarit ovat hänelle sukua.
– Raahe on minulle tuttu paikka. Pienestä pitäen olen käynyt täällä, Hilla-Rina kertoo.
Tiiranlinnan liiketoimintaa edelliset kymmenen vuotta pyöritti Firerock ky, joka on Sari ja Jarno Palokarin yhtiö.
Pitkään Tiiranlinnaa pyörittämässä ollut Raili Palokari kuuluu puolestaan Oy Rova-Rest Ab:n hallitukseen.
Aiheesta lisää perjantain 25.10. Raahen Seudussa. Sieltä löytyy muun muassa Sari Palokarin mietteitä.