Ensimmäiset mansikkalaatikot on kohta myyty kauppojen hyllyiltä. Ruukissa Tamminiemen tilalla sadon kypsymistä odotellaan rauhallisin mielin. Ensimmäiset mansikat on käyty katsastamassa jo oman porukan voimin. Tamminiemen tilan Kari Tuominen lupailee mansikoita minä hetkenä hyvänsä, viimeistään ensi viikon aikana. Tuomisen puhelin on pirissyt juhannuksen jälkeen tasaiseen tahtiin hätääntyneitä, mansikannälkäisiltä kyselyitä. Etelä-Suomen kypsyvä sato saa ihmiset odottamaan punaposkisia marjoja myös pohjoisemmilta leveyksiltä.
– Ihan aikataulussa ollaan mansikoiden kanssa, ei olla aikaisessa eikä myöhässä, Tuominen vakuuttaa.
Lämpimän alkukesän vuoksi kukintaa on ollut poikkeuksellisen pitkään. Kuiva ilma ei kuitenkaan ole jouduttanut kypsymisaikaa. Tuominen odottaakin taivaallista sadetta kypsyttämään sadon valmiiksi.
– Se olisi hyvä jos olisi sopivasti hellettä ja sadetta. Hyviä ilmoja on luvattu, mutta sittenhän sitä aina tulee mitä tulee.
Mansikat kypsyvät tasaiseen tahtiin heinäkuun aikana. Halukkaille riittää kesäherkkua, vaikkei tämä vuosi paras mahdollinen satovuosi tule Tuomisen mukaan olemaankaan. Kari Tuominen toivookin, että ihmiset seuraisivat paikallista säätä ja tilannetta marjojen suhteen.
– Joku vuosi sitten etelän lehdissä sanottiin, että mansikat loppuvat kesken. Se synnytti sellaista hysteriaa, ihmiset tulivat hädissään poimimaan heti kun saivat silmänsä auki, etteivät vaan jäisi ilman, Tuominen muistelee. Hän muistuttaa, että Suomi on pitkä maa, eikä etelän marjatilanne vastaa aina pohjoisen todellisuutta.
– Eihän kukaan lähde Helsinkiinkään hiihtämään, kun Lappiin tulee lunta.
Satoi tai paistoi, marjanpoimijat löytävät tiensä aina mansikkatiloille. Mansikka yksinkertaisesti kuuluu uusien perunoiden ja raparperipiirakan tapaan suomalaiseen kesään. Poimijoita kyllä riittää kelille kuin kelille.
– No, jos edellisenä kesänä on jäänyt ilman, niin sitten kyllä tullaan vaikka sataisi pikku-ukkoja, Kari Tuominen nauraa.