Monen pienen lapsen unelma toteutui Revonlahden koululla lauantaina, kun he pääsivät tutustumaan muun muassa ihan oikeaan paloautoon.
Turvaa liikenteeseen -tapahtuma järjestettiin nyt neljättä kertaa, ja suosio oli edelleen taattu.
Koko perheen tapahtumassa näkyi monen kasvoilla iloisia ilmeitä, vaikkakin liikenneturvallisuus on aiheena vakava.
– Tällainen valistushomma on koettu tärkeäksi, tapahtumaa järjestellyt Jokilaaksojen pelastuslaitoksen Ruukin paloaseman yksikönjohtaja Markku Leinonen alleviivasi.
Valistus ei ole tapahtuman ainoa tarkoitus, sillä tarkoitus on myös esitellä muun muassa pelastusviranomaisten ja sopimuspalokunnan toimintaa.
– Toivottavasti saisimme aktivoitua ihmisiä harrastuksen pariin. Hälytysosaston kokonaisvahvuus on Ruukin ja Siikajoen asemilla yhteensä kolmisenkymmentä. Nuoriso-osastoissa on nelisenkymmentä nuorta, Leinonen laskeskelee.
Lauantaiseen turvatapahtumaan saapuneet 6-vuotias Sonja ja 4-vuotias Joonas Utunen sekä Elias Mäkelä olivat vahvasti sitä mieltä, että poliisikoiran esitys oli tapahtumassa parhainta antia.
– Se koira oli kiva, Joonas vahvistaa.
– Makkaransyönti on tainnut olla kaikista kivointa, isä huikkaa vierestä.
Yksi osa turvapäivää oli asuntovaunun tuleen sytyttäminen ja sammuttaminen. Tilanteesta oli tehty aidon tuntuinen, sillä palokunta saapui sammuttamaan paloa pillit päällä.
– Ei siinä montaa hetkeä mennyt, kun palokunta tuli paikan päälle. Nopeaa toimintaa. Onneksi olivat lähellä, Mäkelä naurahti.
Lue aiheesta lisää maanantain 14.5. Raahen Seudusta.