Työt­tö­myys väheni yli 20 pro­sen­til­la vuo­des­sa

Rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöiden työttömyys on vähentynyt eniten vuoden takaiseen tilanteeseen verrattuna.
Rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöiden työttömyys on vähentynyt eniten vuoden takaiseen tilanteeseen verrattuna.

Raahen seutukunnan työttömyysaste oli lokakuussa 22 prosenttia parempi kuin viime vuoden vastaavana aikana. Koko maakunnassa työttömien määrä väheni 16 prosenttia edellisvuodesta. Eniten tilanne on kohentunut Satakunnassa, missä työttömien määrä väheni 28 prosenttia viime vuodesta.

Raahen seutukunnassa työtä vailla oli lokakuussa 1368 työnhakijaa, kun heitä vuosi sitten oli 1756. Työttömien määrä väheni vuodessa 388 henkilöllä.

Raahen seutukunta on Ylivieskan ja Nivala-Haapajärven ohella maakunnan parasta aluetta. Raahen seudulla työttömyysaste alitti lokakuussa 10 prosentin rajan.

Alueen paras tilanne on Pyhäjoella, missä työttömyysaste oli viime kuussa 7,5 prosenttia. Siikajoella päästiin liki samaan lukemaan, sillä kunnan työttömyysaste oli 7,6 prosenttia. Pyhäjoella työttömien määrä väheni viime vuoteen verrattuna 32 prosenttia ja Siikajoella 30 prosenttia.

Raahen työttömyysaste oli lokakuussa 10,4 prosenttia.

Työttömyyden kannalta Pohjois-Pohjanmaan vaikeimpia alueita olivat Oulunkaaren, Oulun ja Koillismaan seudut. Oulunkaaren työttömyysaste oli lokakuussa 14 prosenttia.

Avointien työpaikkojen määrä lisääntyi Pohjois-Pohjanmaalla kaikissa muissa seutukunnissa paitsi Raahen alueella, jossa avoimia työpaikkoja oli 25 prosenttia vähemmän kuin viime vuonna. Lokakuussa te-palvelujen kautta haettiin 188 työntekijää Raahen seudulla, kun viime vuonna avoinna oli 252 työpaikkaa. Myös syyskuussa avoimia työpaikkoja oli 267.

Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä