Aka­te­mias­ta li­sä­tun­te­ja lii­kun­taan – katso video tiis­tain tree­neis­tä

Raahelaisurheilijat saavat kolme kertaa viikossa paitsi lajiharjoitusta, myös omaa lajia tukevaa treeniä. Myös ammattiopistolla on vastaavanlainen urheilupainotteinen koulutus.

Etualalla oleva Jenny Luomala kertoo, että akatemian treeneistä on hyötyä hänen omaan lajiinsa, joka on pesäpallo. Jalkapalloilija Aleksi Kylmälä on ottanut urheiluakatemiasta kaiken mahdollisen irti. Urheiluakatemiasta löytyy useiden eri lajien harrastajia. Raahe Powerin Ella Rahkola edustaa lentopalloa. Ilkka Kontinaho haluaa tuoda akatemialaisille monenlaisia harjoitteita. Tiistaina porukka treenasi Koivuluodossa. PattUn Jonna Heinula näyttää treenaamisen mallia. PattUssa pesäpalloileva Jenny Luomala kertoo, että ylimääräiset treenitunnit tulevat tarpeeseen. Ilkka Kontinaho toivoo, että Raaheen tulisi enemmän urheiluluokkia. Raahen urheiluakatemian nuoret pääsevät syksyisin ja keväisin Koivuluodon yleisurheilukentälle. Ilkka Kontinaho opastaa ja Jonna Heinula treenaa.
Etualalla oleva Jenny Luomala kertoo, että akatemian treeneistä on hyötyä hänen omaan lajiinsa, joka on pesäpallo.
Etualalla oleva Jenny Luomala kertoo, että akatemian treeneistä on hyötyä hänen omaan lajiinsa, joka on pesäpallo.
Kuva: VESA JOENSUU

Varhain tiistaiaamuna Koivuluodon yleisurheilukentällä on pieni joukko innokkaita urheilijanuoria. Kyseessä on paikallisen urheiluakatemian treenijakso, joita järjestetään syksystä kevääseen, kolme kertaa viikossa. Urheiluakatemian koordinaattori ja raahelaisen urheilun monitoimimies, Ilkka Kontinaho, vetää tällä kertaa porukalle lajia tukevia oheisharjoitteita.

OLS:n edustusjoukkueessa Kakkosta pelaava Aleksi Kylmälä on yksi hyvä esimerkki raahelaisen urheiluakatemian oppilaista. Hän on kulkenut akatemian tunneilla aina kun se vain on ollut mahdollista jo usean vuoden ajan. Raahen lukiossa kolmatta luokkaa käyvä Kylmälä pitää tällaista ekstratreeniä tärkeänä lisänä.

Video: Toni Länkinen

– Tämä on kyllä hyvin järjestetty tapa päästä harjoittelemaan. Aamulla kun treenaa, saa kaksi harjoitusta päivään, lukion neljässä vuodessa suorittava Kylmälä toteaa.

Pattijoen Urheilijoissa pesäpalloileva Jenny Luomala on Kylmälän kanssa samoilla linjoilla.

– Akatemia tekee treenaamisesta hauskempaa. Täällä pääsee harjoittelemaan eri lajeja, lukiossa toista vuottaan opiskeleva Luomala korostaa.

Myös Raahen ammattiopistossa on olemassa urheiluakatemiaa vastaavanlainen urheilupainotteinen koulutus, joka on suunnattu kilpaurheilijoille. Se on jatkunut jo liki parinkymmenen vuoden ajan.

– Nuoria on mukana suuripiirtein kymmenkunta. Periaattessa porukka on sama koko lukuvuoden, mutta vaihteluakin on, kun osa on välillä työharjoittelussa. Jos tämä häiritsee opintoja, sitten he ovat opiskelemassa. Joskus tunnit menevät väkisinkin päällekkäin, ammattiopiston liikuntapuolta vetävä Markku Tuomaala kertoo.

Heillä on jonkin verran yhteisiä treenejä urheiluakatemian porukan kanssa. Myös ammattiopiston urheilupuolen koulutus saa jatkoa, vaikka määrärahoja leikataan jatkuvasti.

– Koulun puolesta on markkinoitu, että toiminta jatkuu. Voi olla, että nuorten määrä on lähitulevaisuudessa lisääntymään päin, sillä ensi vuonna mukaan on tulossa myös jalkapalloilijoita, Tuomaala valottaa.

Lue lisää urheiluakatemiasta keskiviikon 16.5. Raahen Seudusta.

Mainos
Raahen Seudun pelit

Pelaa Raahen Seudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä