Varhain tiistaiaamuna Koivuluodon yleisurheilukentällä on pieni joukko innokkaita urheilijanuoria. Kyseessä on paikallisen urheiluakatemian treenijakso, joita järjestetään syksystä kevääseen, kolme kertaa viikossa. Urheiluakatemian koordinaattori ja raahelaisen urheilun monitoimimies, Ilkka Kontinaho, vetää tällä kertaa porukalle lajia tukevia oheisharjoitteita.
OLS:n edustusjoukkueessa Kakkosta pelaava Aleksi Kylmälä on yksi hyvä esimerkki raahelaisen urheiluakatemian oppilaista. Hän on kulkenut akatemian tunneilla aina kun se vain on ollut mahdollista jo usean vuoden ajan. Raahen lukiossa kolmatta luokkaa käyvä Kylmälä pitää tällaista ekstratreeniä tärkeänä lisänä.
– Tämä on kyllä hyvin järjestetty tapa päästä harjoittelemaan. Aamulla kun treenaa, saa kaksi harjoitusta päivään, lukion neljässä vuodessa suorittava Kylmälä toteaa.
Pattijoen Urheilijoissa pesäpalloileva Jenny Luomala on Kylmälän kanssa samoilla linjoilla.
– Akatemia tekee treenaamisesta hauskempaa. Täällä pääsee harjoittelemaan eri lajeja, lukiossa toista vuottaan opiskeleva Luomala korostaa.
Myös Raahen ammattiopistossa on olemassa urheiluakatemiaa vastaavanlainen urheilupainotteinen koulutus, joka on suunnattu kilpaurheilijoille. Se on jatkunut jo liki parinkymmenen vuoden ajan.
– Nuoria on mukana suuripiirtein kymmenkunta. Periaattessa porukka on sama koko lukuvuoden, mutta vaihteluakin on, kun osa on välillä työharjoittelussa. Jos tämä häiritsee opintoja, sitten he ovat opiskelemassa. Joskus tunnit menevät väkisinkin päällekkäin, ammattiopiston liikuntapuolta vetävä Markku Tuomaala kertoo.
Heillä on jonkin verran yhteisiä treenejä urheiluakatemian porukan kanssa. Myös ammattiopiston urheilupuolen koulutus saa jatkoa, vaikka määrärahoja leikataan jatkuvasti.
– Koulun puolesta on markkinoitu, että toiminta jatkuu. Voi olla, että nuorten määrä on lähitulevaisuudessa lisääntymään päin, sillä ensi vuonna mukaan on tulossa myös jalkapalloilijoita, Tuomaala valottaa.
Lue lisää urheiluakatemiasta keskiviikon 16.5. Raahen Seudusta.