Mainos: Tutustu Raahen Seutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Ve­nä­läi­nen si­joit­ta­ja härnää Py­hä­joel­la

Pyhäjoki

Pyhäjoella harjoitellaan näytelmää Tuhannen riemun rysä, jossa venäläisen suursijoittajan tarjous saa ihmiset sekaisin. Maalaiskomedioistaan tunnetun  Heikki Luoman tekstiin perustuvan näytelmän ensi-ilta on 19. marraskuuta, ja 10 esitystä on Pyhäjoen lukiolla tiiviissä tahdissa.

Mari Helaakosken mukaan näytelmän lähtökohtana on, että venäläisen suursijoittajan yhtiö on tehnyt kunnalle usean miljoonan dollarin tarjouksen sadan hehtaarin maa-alueesta. Kaupan tiellä on kuitenkin kaksi pientilallista. Miehet eivät aio myydä maitaan mistään hinnasta.

Näytelmän ohjaaja Sari Jaatinen kertoo, että näytelmässä tarjotaan huikeita summia rahaa, jotta alueelle päästäisiin rakentamaan loistokylpylää rikkaille itäturisteille.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.