Seurakuntavaalien ennakkoäänestys on päättynyt. Raahen seurakunnassa annettiin ennakkoääniä noin 2 600. Ennakkoon ääntään käytti 14,3 prosenttia äänioikeutetuista.
Viime seurakuntavaaleissa vuonna 2014 äänesti 4 118 äänioikeutettua. Äänestysprosentti oli silloin 21,2. Vaikka se vaikuttaa vaatimattomalta, se oli selvästi suurempi kuin koko maan äänestysprosentti, 15,5.
Raahen seurakunnan vaalilautakunnan puheenjohtaja Mauri Nivala sanoo pelkäävänsä, että kahdet perätysten järjestetyt seurakunnalliset vaalit vaikuttavat äänestysaktiivisuuteen eikä näissä vaaleissa tehdä uutta ennätystä.
– Siksi ihmisten pitäisi jalkautua ja käydä kirkossa äänestämässä sunnuntaina, että oikeat henkilöt tulevat valituksi.
– Tarkoitan, että valitaan ne, jotka osaavat ajatella seurakunnan parasta; ei omaa eikä ryhmän etua, vaan seurakunnan etua. Siellä on hyvin tärkeitä päätöksiä tehtävänä; rakennuspäätöksiä, mitä tehdään millekin.
Nivala oli mukana ennakkoäänestysbusseissa, jotka kiersivät seurakunnan laitamia, Vihantia, Paavolaa ja Siikajoen alueita.
– Siellä oli paikoin mukavasti ihmisiä äänestämässä mutta vähemmän kuin kirkkoherranvaaleissa.
Äänestää voi vielä sunnuntaina 18. marraskuuta Raahen kirkossa kello 11–20. Nivala uskoo, että varsinaisena vaalipäivänä kirkkoon tulee vielä äänestäjiä kauempaakin kuin Raahen kirkon läheisyydestä.
Raahen seurakuntavaaleissa on 18 155 äänioikeutettua.
Arvio valtakunnallisesta äänestysprosentista saadaan sunnuntai-iltana noin kello 22. Vaalitulosta joudutaan odottamaan pitempään.