Oletko huomannut, kuinka paljon syreenejä on Raahen kaupungissa talojen pihoilla? Juuri nyt syreenit kukkivat runsaina ja tuoksuvina. Eikä ihme, onhan juhannuksen aika.
Kun olin lapsi, asuimme ns. vanhassa pappilassa, Reiponkadulla. Kotimme pihapiirissä oli iso puutarha, niin kuin pappilalle sopi. Siellä oli syreeneiden ympäröimä paikka, jossa oli puutarhakeinu. Olin siellä usein, omassa rauhassa, piilossa muulta maailmalta.
Juhannus merkitsee minulle muutakin kuin lapsuuden muistoja. Vietetäänhän juhlaa Johannes Kastajan muistoksi. Kun Johannesta ajattelee, voi kuvitella mielessään pitkäpartaista ja -tukkaista miestä, joka oli varmaan aika ilmestys. Päällä oli kamelinkarvavaate ja vyötäisillä nahkavyö. Hänen ruokavalionsa ei tosin tänä päivänä taitaisi enää ihmetyttää: heinäsirkat ja metsän hunaja. Molemmat ovat nykyään oikeaa superruokaa.
Johannes sanoi kyselijöille olevansa ”ääni, joka huutaa erämaassa: `tasoittakaa Herralle tie`”. Hän kertoi, että hänen jälkeensä tulee toinen, jonka kengännauhoja hän on arvoton avaamaan. Tällä toisella hän tarkoitti Jeesusta.
Mielenkiintoista on se, että Johannes ja Jeesus olivat serkuksia. Voi vain kuvitella, kuinka hyvin he tunsivat toisensa. Varmasti oli leikitty lapsena yhteisiä leikkejä ja vietetty nuoruudessa aikaa toistensa seurassa. Johannes sanoi kuitenkin, ettei hän tuntenut Jeesusta. Sillä hän tarkoitti varmastikin, ettei hän tunnistanut Jeesusta Messiaaksi. Johannes sanoi nimittäin: " Minä olen nähnyt, kuinka Henki laskeutui taivaasta kyyhkysen tavoin ja jäi hänen päälleen. Minäkään en häntä tuntenut. Mutta hän, joka lähetti minut kastamaan vedellä, sanoi minulle: `se, jonka päälle näet Hengen laskeutuvan ja jäävän, kastaa Pyhällä Hengellä.` Minä olen sen nähnyt ja todistan, että tämä mies on Jumalan Poika." Joh. 1:32–34
Johannes Kastajan tehtävänä oli tasoittaa tie Jeesukselle. Hän näytti maailmalle, kuka Jeesus on: " Katsokaa, Jumalan karitsa, joka ottaa pois maailman synnin." Joh. 1:29
Johanneksen sanomaan kuului myös valo: " Ei [Johannes] itse ollut tuo valo, mutta valon todistaja hän oli. Todellinen valo, joka valaisee jokaisen ihmisen, oli tulossa maailmaan." Joh. 1:8,9
Tiesitkö muuten, että nimi Johannes merkitsee "Jumala on armollinen". Johannes Kastajan saarna saattoi vaikuttaa osin kovaltakin, mutta siihen sisältyi syvästi Jumalan armo. Johannes Kastaja raivasi tietä Jumalan Pojalle, joka ”oli täynnä armoa ja totuutta”. Joh. 1:14